چگونه اهداف مالی آینده را تنظیم کنیم؟

خانه / سرمایه‌گذاری / چگونه اهداف مالی آینده را تنظیم کنیم؟
  • آخرین بروزرسانی: 17 خرداد 1401


حتی محتاط ترین افراد هم نمی‌توانند برای هر بحرانی آماده باشند. فرصت فکر کردن به آینده به شما کمک می‌کند تا احتمال اتفاقات پیش روی زندگیتان را بسنجید و خود را برای آن‌ها آماده کنید. چنین رویکردی باید در زندگی شما به صورت مداوم انجام شود تا بتوانید زندگی و اهداف خود را متناسب با آینده پیش رویتان مدیریت کنید.

برای آینده خود چه فکری دارید؟ آیا در فکر خرید یک خانه هستید؟ یا می‌خواهید اتوموبیل خود را عوض کنید؟ یا برنامه‌ای برای یک سفر طولانی در پیش دارید؟ برای عملی کردن هر کدام از این موارد نیاز به تعیین اهداف مالی دارید. چرا که تعیین اهداف مالی می‌تواند به شما در اولویت بندی تصمیمات روزمره خود کمک کند و دلیل قانع‌کننده‌ای برای پس‌انداز کردن پول‌هایی داشته باشید که به سختی به دست آورده‌اید. اما چالش اصلی افراد هدف گذاری نیست. مسئله مهم‌تر تبدیل رویاها و اهداف به واقعیت است.

تعیین اهداف مالی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت گام مهمی در جهت تامین امنیت مالی افراد در آینده است. اگر سرمایه‌گذاری را آغاز نکرده‌اید، ممکن است در چرخه خرج‌های زندگی گیر کنید و زمان مناسب برای شروع برنامه‌ریزی آینده‌ مالی را پیدا نکنید.

برنامه‌ریزی مالی برای آینده به شما فرصت می‌دهد تا اهداف خود را رسمی‌تر بررسی کنید، در صورت لزوم آن‌ها را به روز کنید تا بتوانید آینده مالی بهتری برای خود رقم بزنید. اما تا چه حد تنظیم درست اهداف مالی در زندگی افراد مهم است؟ در ادامه به این مسئله می‌پردازیم.

رابطه ما با پول از سنین پایین آغاز می‌شود، درست زمانی که متوجه می‌شویم اعضای خانواده سکه‌ها و یا اسکناس‌ها را با انواع کالا‌ها عوض می‌کنند. تجربیات اولیه باعث ایحاد عادت‌ها و باورهایی می‌شود که در طول زندگی شما باقی می‌مانند.

تلاقی اهداف زندگی و سرمایه‌گذاری

اهداف یک سرمایه‌گذار وابسته به متغیرهای فردی سن، درآمد و چشم‌انداز فردی می‌تواند به حالت‌های مختلفی تقسیم شود. در مورد متغیر سن افراد، آن‌ها به سه بخش مجزا تقسیم می‌شوند: جوانان تازه کار، میان‌سال‌هایی که در حال ساخت بنای خانواده خود هستند و افراد پیری که زندگی خود را می‌گردانند. معمولا افراد امتیازهای طبقه خود را از دست می‌دهند. اگر می‌پرسید چطور؟ باید بگوییم برای مثال بسیاری از افراد برای اولین بار در میانسالی تصمیم می‌گیرند تا سرمایه‌گذاری را آغاز کنند. این در حالی است که امتیاز سرمایه‌گذاری در جوانی را از دست داده‌اند و زمان زیادی را از دست داده‌اند.

از طرفی چون افراد نمی‌توانند روی چیزی که ندارند سرمایه‌گذاری کنند؛ نقطه‌ای که درآمد کسب می‌کنند می‌تواند نقطه شروعی بر سرمایه‌گذاری باشد. اما ممکن است با کسب درآمد درگیر وام، خریدهای بزرگسالی، مستقل شدن و هزینه‌های آن بشوید و سرمایه‌گذاری در بین همه این دغدغه‌ها گم بشود. احتمالا دلیل اصلی این‌که افراد تازه در میانسالی به فکر سرمایه‌گذاری می‌افتند همین است. چرا که عموما تا میانسالی به میزان خوبی از استقلال دست می‌یابند و دغدغه زندگی تا میزان زیادی کاهش می‌یابد.

به طور کلی اهداف سرمایه‌گذاری برای افراد می‌تواند تبدیل به اهداف متحرک شوند و به وسیله اتفاقات از پیش تعیین نشده مانند یک فرزند جدید، از دست دادن شغل، به خطر افتادن سلامتی، از دست دادن یکی از افراد خانواده و اتفاقاتی از این قبیل به طور کلی فراموش شوند.

خوشبختانه هیچ‌وقت برای آغاز سرمایه‌گذاری و تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذار دیر نیست. گاهی ممکن است قبل از این‌ که گذران زندگی را حس کنید، در دهه ۴۰ زندگی باشید و لازم باشد تمهیداتی برای دوران بازنشستگی خود ببینید. حال اگر زمان زیادی را نیز صرف کنید تا در مورد دوران بازنشستگی خود فکر کنید، ممکن است ترس بر افکار شما مسلط شود و دیگر نتوانید به صورت متمرکز برای آینده خود تصمیمی بگیرید.

همه سرمایه‌گذاری با اولین هزار تومانی که برای آن کنار گذاشته شده، صرف نظر از سن، درآمد و چشم‌انداز شروع می‌شود. البته مزیت افرادی که برای مدتی طولانی سرمایه‌گذاری می‌کنند، این است که ثروت خود را برای خلق ثروت به کار می‌گیرند و سود سرمایه‌گذاری‌شان را برای سرمایه‌گذاری‌های جدید به کار می‌گیرند. این روند کم کم تبدیل به یک عادت پس‌اندازی می‌شود و افراد را به مسیر درستی از سرمایه‌گذاری هدایت می‌کند.

تنظیم یک روند برای اهداف سرمایه‌گذاری

اهداف سرمایه‌گذاری  سه موضوع اصلی را در مورد مدیریت پول، آشکار می‌کند. اول این‌ که این اهداف با برنامه زندگی افراد تلاقی می‌کنند و فرایند‌های فکری آن‌ها را به شکلی غیرمنتظره با سرمایه‌گذاری درگیر می کند.

موضوع دوم مسئولیت‌‌پذیری ایجاد شده در پی سرمایه‌گذاری است. این مسئولیت‌پذیری  افراد را وادار می‌کند که پیشرفت خود را به صورت دوره‌ای بررسی کنند و در  

اهداف مالی کوتاه‌مدت

تعیین اهداف مالی کوتاه‌مدت می‌تواند اعتماد به نفس و دانش پایه‌ای را که برای اهداف بزرگ‌تر لازم دارید، به شما بدهد. اهداف مالی کوتاه مدت برای شما می‌تواند آغاز یک مسیر طولانی تا اهداف بزرگتر باشد. درست است که نمی‌توانید صد ها میلیون تومان ظرف یک سال پس‌انداز کنید اما می‌توانید پیش نمایشی از یک مسیر بزرگ‌تر را تجربه کنید.

برای تعیین اهداف مالی کوتاه مدت می‌توانید در قدم ابتدای برای هر کار یک بودجه تعیین کنید. چرا که شما مادامی که ندانید کجا هستید و چه وضعیتی دارید، نمی‌توانید مسیر خود را به سمت هدفتان پیدا کنید. از طرفی ممکن است از مقدار پولی که در بازه‌های زمانی مختلف (مثلا در هر ماه) خرج می‌کنید، شگفت‌زده شوید.

سپس می‌توانید یک صندوق اضطراری برای هزینه‌های غیرمنتظره ایجاد کنید. برای شروع می‌توانید به طور منظم مبلغی را کنار بگذارید (برای مثال هفته‌ای ۵۰ هزار تومان). وقتی به هدف خود رسیدید می‌توانید آن را گسترش دهید تا مشکلات مالی بزرگتر مانند بیکاری موقتی را پوشش دهد.

بسیاری از مشاوران مالی افراد تا تشویق می‌کنند تا یک حساب پس‌انداز برای خود تدارک ببینند و ماهیانه مبلغی را به آن واریز کنند تا در شرایط اضطرار بتوانند از آن استفاده کنند. این مسئله می‌تواند جزئی از اهداف مالی کوتاه‌مدت شما باشد.

اهداف مالی میان‌مدت

زمانی که توانستید صندوق اضطراری کوچک خود را ایجاد کنید و بقیه اهداف کوتاه مدت را با نتیجه مناسب به سرانجام برسانید، می‌توانید آهسته آهسته به سمت اهداف مالی میان مدت حرکت کنید.

یکی از انتخاب‌های اهداف میان‌مدت مالی می‌تواند شروع کردن فرایند بیمه عمر و یا بیمه‌های از کار‌افتادگی باشد. اگر خانواده‌ای دارید که به درآمد شما وابسته هستند احتمالا نیاز به بیمه‌های عمر و از کارافتادگی خواهید داشت. متاسفانه حوادث بدون این‌که ما را از وقوعشان‌ آگاه کنند به سراغمان می‌آیند و بهتر است برای آن‌ها آماده باشیم.

در مورد اهداف میان مدت مالی خود می‌توانید رویاهای خود را نیز در نظر بگیرید. در رویای خود یک خانه بزرگ‌تر دارید؟ یا ویلایی برای سپری کردن تعطیلات با خانواده می‌خواهید؟ اتومبیل بهتری لازم دارید؟ زمان برنامه‌ریزی برای این اهداف همین مرحله است. بعد از این که یک یا چند مورد از اهداف خود را تعیین کردید، باید در مورد پس انداز برای آن تصمیم بگیرید و بازه زمانی تقریبی تعیین کنید. تجسم آینده‌ای که می‌خواهید اولین قدم برای دستیابی به آن است.

اهداف مالی بلند مدت

برای اکثر افراد بزرگترین هدف مالی در بازه زمانی بلندمدت، پس‌انداز کافی برای راحت گذراندن دوران بازنشستگی است. برای دوران بازنشستگی خود می توانید از حالا پس‌انداز کنید، از حساب‌های بانکی که سود به آن‌ها تعلق می‌کیرد استفاده کنید، بیمه بازنشستگی برای خود و خانواده‌تان بگیرید. راهکارهای بسیاری برای این مساله وجود دارد اما سرمایه‌گذاری یکی از بهترین روش‌های تامین مالی افراد برای دوران بازنشستگی‌شان است. با این کار می‌توانید به صورت مداوم مبلغ پس‌انداز بازنشستگی‌تان را افزایش دهید.

نهایتا باید اشاره کنیم که با احتمال زیاد برای دستیابی به هیچ‌یک از اهدافتان روند پیشرفت خطی و کاملی را تجربه نخواهید کرد؛ اما نکته مهم این است که در این مسیر ثابت‌قدم باشید.

 اگر در یک ماه مجبور شدید به جای پس‌انداز کردن، از پس‌اندازهای خود برای موقعیت اضطراری مانند هزینه‌های پزشکی استفاده کنید، خود را سرزنش نکنید. چرا که این موقعیت دقیقا همان جایی است که به خاطر آن پس‌انداز را شروع کرده‌اید اما مسئله مهم این است که در سریع‌ترین زمان ممکن به مسیر سابق خود برگردید.

یکی از مزایای برنامه‌ریزی سالیانه همین است که می‌توانید اهداف خود را مرور کنیدو بعضی از آن‌ها را به روز رسانی کنید. 

پلتفرم آنلاین سرمایه‌گذاری نزدیک، در کنار شما است تا روند سرمایه‌گذاری را به فرایندی ساده و کاملا آنلاین برای شما تبدیل کند. به دور از دغدغه ثبت نام کنید و برای دستیابی به اهداف مالی کوتاه‌مدت، میان مدت و بلند مدت خود برنامه‌ی سرمایه‌گذاری بریزید. نزدیک شماییم!

دیدگاهتان را بنویسید