چالش‌های سرمایه‌گذاری در دنیای مدرن

خانه / سرمایه‌گذاری / چالش‌های سرمایه‌گذاری در دنیای مدرن
  • آخرین بروزرسانی: 29 خرداد 1401


بسیاری از افرادی که قصد سرمایه‌گذاری دارند یا مدت‌ها است در حال سرمایه‌گذاری هستند به سرعت تغییرات عادت ندارند. اما مساله حائز اهمیت در دنیای امروز همین سرعت بالای تغییرات است که هیچ جنبه‌ای از زندگی افراد را فراموش نکرده و همه چیز را دستخوش تغییرات کرده است. سرعت بالای تغییرات، بازارهای مالی و دنیای سرمایه‌گذاری نیز را تحت تاثیر قرار داده است. اما آیا با این تغییرات رویه‌های سابق هنوز کار می‌کنند؟ یا رزوهای جدید به روش‌های تازه نیاز دارد؟ چالش‌های سرمایه‌گذاری در دنیای در حال تغییر کدام است؟ چالش‌های اصلی افراد چه تغییراتی کرده است؟

زمانی که صحبت از سرمایه‌گذاری است، افراد فعالی در بازارهای مالی اغلب نظراتی در مورد اصول سرمایه‌گذاری دارند. آن‌ها مرتبا می‌گویند که دسته‌ای از اصول سرمایه‌گذاری که واقعی هستند در طول زمان تغییر نکرده اند. مادامی که به این اصول پایبند باشید، شانس خوبی برای دستیابی به موفقیت دارید. واقعیت این است که برخی از این اصول و استراتژی‌ها هنوز هم کار می‌کنند –مثلا خرید سهام در کف قیمت و فروش در سقف قیمت- هنوز هم می‌توانند مفید و کارآمد باشند اما به خاطر سرعت بالای تغییرات چالش‌های جدید و منحصر به فردی به وجود آمده که سرمایه‌گذاران با آن مواجه هستند. ما منکر موفقیت برخی از سرمایه‌گذاران که از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند نیستیم اما باید بدانید روزگار جدید نیازمند استراتژی‌های تازه است.

حجم بالا و سرعت باورنکردنی اطلاعات

اگر بخواهیم یکی از اصلی‌ترین چالش‌های تغییرات پر سرعت را یاد کینم باید به سرعت و حجم بالای اطلاعات در این دوران اشاره کنیم. این مسئله را می‌توان دلهره‌آورترین چالشی دانست که سرمایه‌گذاران در دوران تغییر با آن مواجه‌اند. پیش از این و در گذشته، سرمایه‌گذاران به جز گزارش‌های سالانه و فصلی به سختی می‌توانستند اطلاعات جامعی در مورد شرکت‌های سهامی به دست بیاورند. تمامی این اطلاعات هم فقط در رزونامه یا گاهنامه‌های مالی به چاپ می‌رسید.
این اطلاعات را با وضعیت حال حاضر در بازارهای مالی مقایسه کنید. گزارش‌های روزانه، اطلاعات مستند، نمودارهای مقایسه هفتگی و تغییرات ساعتی که علاوه بر وبسایت‌های کارگزاری‌ها در سایر وبسایت‌های مالی با تنها یک کلیک قابل دسترسی و مشاهده است. حتی سهام ناشناخته نیز می‌توانند جریانی ثابت از اطلاعات را تولید کنند؛ از نوسانات روزانه یمت سهام گرفته تا اطلاعیه‌ها و پست‌هایی در وبسایت‌های شخصی.
زمانی که حجم بالایی از اطلاعات در هر زمان قابل دسترس باشد، تشخیص این که چه چیزی واقعا مهم است می‌تواند تبدیل به بزرگترین چالش افراد شود.

یافتن منبع موثق و قابل اعتماد

یافتن یک منبع مناسب که اطلاعاتی موثق و قابل اعتماد منتشر کند به چالش دسترسی بیش از حد به اطلاعات گره می‌خورد. به عنوان یک سرمایه‌گذار، در بین حجم بالای اطلاعات چگونه یک منابع قابل اعتماد پیدا می‌کنید؟
واضحا دسترسی آسان به منابع متعدد رایگان و داشتن گزینه‌های زیاد برای سرمایه‌گذاران در دنیای مدرن می‌تواند به عنوان یک پیروزی یاد شود. اما وقتی گزینه‌های زیادی برای انتخاب پیش روی افراد وجود داشته باشد، فرایند پیدا کردن جواب درست می‌تواند تبدیل به یک کابوس شود. به تمامی عوامل بالا این نکته را اضافه کنید در سرمایه‌گذاری عمدتا باید حقایق قابل اعتماد را پیدا کنید و آن‌ها را در تصمیمات روزانه خود اثر دهید. اوضاع پیچیده‌ای شد؟ ما هم همینطور فکر می‌کنیم.
با گذشت زمان، بسیاری از سرمایه‌گذاران یاد می‌گیرند که اطلاعات را از فیلترهایی رد کنند و یک مجموعه از منابع قابل اعتماد برای خود بسازند که با روند سرمایه‌گذاری آن‌ها مطابقت بیشتری دارد. با این حال تا آن زمان اجتناب از غرق شدن در دریای اطلاعات کاری دشوار است.

بازار ارتجاعی

حتی اگر اطلاعات با کیفیت بالایی نیز داشته باشید، باز هم زمانی که اطلاعات نادرست یا اطلاعاتی با عدم اطمینان بالا در بازار پخش می‌شوند، می‌توانید آسیب ببینید. اطلاعات نادرست درست مانند اخبار درست و موثق در بازار پخش می‌شوند. این اطلاعات نادرست می‌توانند اشتباهاتی صادقانه، شایعاتی بدخواهانه و یا حتی کلاهبرداری مالی باشند. مهم تر از آن، بازارهای مالی و فعالان آن به قدری به این جریان قوی اطلاعات اعتیاد دارند که کوچکترین وقفه در این جریان می‌تواند بدتر از یک اخبار غیر قابل اعتماد برای آن‌ها باشد.
واکنش‌های بازار همیشه پر از نوسان بوده است اما دسترسی روزافزون جهانی سرمایه‌گذاران به اطلاعات می‌تواند موجب واکنش‌هایی بیش از حد شود. تا حدی که دیگر برای دیدن پیامدهای خوب یا بد هر خبر جدید در یک خبرگذاری نیاز نیست قوه تخیل قوی‌ای داشته باشیم.

انتخاب‌ها

چه زمانی انتخاب برای سرمایه‌گذاران طاقت‌فرسا می‌شود؟ مطالعاتی متناقض در مورد محدودیت‌های ذهن انسان در مواجهه با انتخاب‌های مختلف انجام شده است. تحقیقات نشان داده است که ما انتخاب‌ها را به چند دسته تقسیم می‌کنیم تا راحت‌تر بتوانیم آن‌ها را مدیریت کنیم. اما این روش در یک بستنی فروشی که پنج نوع بستنی محتلف دارد کار می‌کند نه در بازار سرمایه که بیش از ده‌ها انتخاب پیش روی یک سرمایه‌گذار قرار می‌دهد.
وقتی با تمام این انتخاب‌ها مواجه می‌شویم، ممکن است تلاش کنیم تا به وسیله میانبرهایی گزینه‌های پیش رویمان را محدود کنیم. این رویه ممکن است مفید باشد اما در عین حال ممکن است باعث شود تا به گزینه‌های احتمالی با نتایج بهتر اهمیت لازم را مبذول نکنیم.
برای مثال، شخصی که با هدف کسب درآمد معمولی در بازار سرمایه فعالیت می‌کند ممکن است گزینه‌های خود را محدود به سهام شرکت‌هایی کند که عملکرد بهتری در سوددهی داشته اند؛ در حالی که انتخاب بهتر برای این فرد خرید تعدادی واحد از یک صندوق قابل معامله در بورس ETF است.

نقش تبلیغات

هم‌مسیر شدن سرمایه‌گذاری و تبلیغات برای سرمایه‌گذاران هم روی مثبت داشته و هم روی منفی. از یک طرف تبلیغات منجر به آشنایی سرمایه‌گذاران با طیفی وسیع‌تر از ابزارهای سرمایه‌گذاری در دسترس شده است.
از طرف دیگر افراد عقیده دارند که تبیلغات منجر به بالا رفتن آگاهی در بین سرمایه‌گذاران شده است. درست است که آگاهی ارزش ویژه‌ای دارد، اما گاهی تبلیغات سرمایه‌گذاران را به مسیری راهنمایی می‌کند که لزوما مناسب‌ترین گزینه برای آن‌ها نیست.

برخلاف تمامی موارد گفته شده برای خیلی از ما جریان اطلاعات آرامش‌بخش است و به ما کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس بالاتری تصمیم‌های روزمره خود را اتخاذ کنیم. ترفند کارآمد در این شرایط این است که تعادل مناسبی بین جریان اطلاعات و تبدیل آن به اعمال روزمره ایجاد کنیم. در آخر توصیه ما در هجوم اطلاعات این است که قبل از تصمیم‌گیری برای ارزیابی اطلاعات پیش روی خود زمان بگذارید.
پلتفرم آنلاین سرمایه‌گذاری نزدیک می‌تواند راهنمای خوبی برای روشن کردن مسیر سرمایه‌گذاری شما باشد. سرمایه‌گذاری در نزدیک کاملا آنلاین و به دور از دغدغه صورت می‌گیرد و هر لحظه امکان پایش مسیر سرمایه‌گذاری تا دستیابی به اهداف برای شما وجود دارد. نزدیک شماییم!

دیدگاهتان را بنویسید