همه چیز در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا

خانه / سرمایه‌گذاری / همه چیز در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا
  • آخرین بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1401


زمانی که پای سرمایه‌گذاری یا نگهداری از پول میان باشد ممکن است راهکارهای زیادی را پیش روی خود ببینید. ممکن است شما هم به یاد داشته باشید که در گذشته هر پولی که برای سرمایه‌گذاری یا پس انداز کنار گذاشته می‌شد یا در بانک بود و سود ماهیانه آن به مصرف شخص سرمایه‌گذار می‌رسید یا با آن پول طلا می‌خریدند و با گذشت زمان و در صورت نیاز به پول طلایی که به صورت سکه یا زیورآلات خریداری شده بود را می‌فروختند و مصرف می‌کردند.
سرمایه‌گذاری در طلا٬ صرف نظر از شکل فیزیکی آن٬ برای چندین دهه در میان انتخاب‌های برتر مردم باقی مانده است.
با این حال مثل هر گزینه دیگری٬ طلا نیز دارای منتقدانی است که این نوع از سرمایه‌گذاری را توصیه نمی‌کنند.مطمئنا در این بین بحث بر سر آن است که آیا سرمایه‌گذاری در طلا هنوز به صرفه است یا خیر! از یک طرف برخی معتقدند که طلا یک ماده اولیه برای زینت‌آلات و جواهرات است و گزینه‌ی پر سودی برای سرمایه‌گذاری نیست٬ اما برخی دیگر باور دارند که طلا به دلیل ارزش ذاتی خود به طرق مختلف قابل معامله و سرمایه‌گذاری است.
به هر حال امروزه این فرایند خرید فیزیکی طلا و فروش آن٬ تبدیل به صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا شده است. اما صندوق‌ طلا چیست و دقیقا چطور کار می‌کند؟ احتمالا سوال شما هم همین است پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

صندوق طلا چیست؟

صندوق طلا نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک هستند که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم است که دارایی‌هایی مرتبط با طلا را در اختیار دارد.
این صندوق‌ها یکی از جدیدترین راهکارهای سرمایه‌گذاری هستند که در آن از طلا به عنوان یک کلاس دارایی استفاده می‌شود بدون این که لازم باشد به صورت فیزیکی از آن نگهداری کرد. برای آن دسته از سرمایه‌گذارانی که می‌حواهند در برابر ریسک‌های ناشی از تورم از خود محافظت کنند٬ صندوق‌های طلا تبدیل به ابزار سرمایه‌گذاری مجبوبی شده است.
از طرفی به علت این که دارایی پایه این صندوق‌ها به شکل طلای فیزیکی نگهداری می‌شود٬ ارزش این صندوق‌ها با قیمت این فلز گرانبها رابطه مستقیم دارد.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا می‌تواند به سرمایه‌گذارها کمک کند تا به عنوان یک پوشش در برابر شوک‌های اقتصادی استفاده شود. اما این مسئله چطور ممکن است؟ تعداد زیادی از سرمایه‌گذارها سبد خود را با سرمایه‌گذاری ۱۰ تا ۲۰ درصدی در صندوق‌های طلا تکمیل می‌کنند و از این مسئله به عنوان راهکاری برای ایمن کردن سرمایه خود از نوسان‌های بازار استفاده می‌کنند. پس اگر نگرانید که سرمایه تان مورد آسیب تورم قرار بگیرد می‌توانید در سبد دارایی‌های خود طلا را هم سهیم کنید و این نگرانی را تا میزان خوبی کاهش دهید.

ساز و کار صندوق‌های طلا

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا ابزارهایی تلفیقی هستند. این مسئله به این معناست که صندوق‌های طلا اغلب به شکل صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا صندوق‌های قابل معامله در بورس هستند. در هر صورت صندوق‌های طلا راه مناسبی برای قرار گرفتن در زمره کسانی است که روی این فلز گران‌بها سرمایه‌گذاری می‌کنند بدون این‌که بخواهیم هزینه‌های نسبتا بالای ذخیره‌سازی و بیمه نگهداری از شمش‌های فیزیکی طلا را متحمل شویم.

اما دو نوع مختلفی از صندوق‌های طلا که بالاتر به آن اشاره کردیم چه راه‌هایی را پیش روی سرمایه‌گذار قرار می‌دهند؟ در این باره می‌توانیم بگوییم که بسته به نوع یک صندوق سرمایه‌گذاری طلا می‌توان اهداف مختلفی برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفت. برای شروع٬ شما به عنوان یک سرمایه‌گذار ممکن است به عنوان راهی برای محافظت خود در برابر کاهش قدرت خرید توسط تورم٬ یک صندوق طلا را انتخاب کنید.
به طوز کلی داشتن یک صندوق طلا می‌توانند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا تاثیرات ناشی از کاهش نرخ ارز را متعادل کنند. مثلا اگر نرخ دلار شروع به کاهش کند٬ سرمایه‌گذاران می‌توانند به طلا به عنوان یک پناهگاه امن نگاه کنند.
برای سایر سرمایه‌گذاران٬ ممکن است صندوق‌های طلا کمتر به عنوان یک دارایی محافظ در برابر تورم و بیشتر به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری جذاب در شرکت‌های تولیدکننده طلا به نظر بیاید. این دسته از سرمایه‌گذاران باور دارند که احتمالا قیمت طلا بالا می‌رود و این مسئله٬ فرصت سرمایه‌گذاری را برای آن‌ها جذاب می‌کند.

مزایای سرمایه‌گذاری در طلا:

سرمایه‌گذاری در طلا می‌تواند برای اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار بگیرد. در بین سرمایه‌گذاران افرادی هستند که به دنبال سود سرمایه‌گذاری هستند و برای این دسته سرمایه‌گذاری در طلا می‌تپاند یک راهکار بسیار مناسب باشد چرا که روش خوبی برای افزایش ثروت در طول زمان است. ممکن است در مورد بپرسید که آیا این روش مزیت خاصی دارد؟
پاسخ ما به این سوال مثبت است. چرا که قیمت طلا نسبت به سایر انواع سرمایه‌گذاری نوسان ندارد و همین مسئله به سرمایه‌گذاران فرصتی می‌دهد تا وقتی بازار نوسان دارد و شرایط غیرقابل پیش‌بینی شده است٬ به وسیله طلا سود ببرند.
طلا بر خلاف سایر سرمایه‌گذاری‌ها (مانند سهام٬ اوراق قرضه یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری) از سیاست‌های دولت و شرایط اقتصادی کشور تاثیر چندانی نمی‌پذیرد. دقیقا مزیت طلا این است که ارزش خود را از دست نمی‌دهد. بنابراین طلا صرف نظر از شرایط اقتصادی٬ سرمایه‌گذاری خوبی است.
مزیت دیگر در مورد سرمایه‌گذاری در طلا این است که ریسک بسیار کمی متوجه این سرمایه‌گذاری است. حتی اگر شرایط طوری رقم بخورد که بازار افت کند٬ سرمایه‌گذاری‌های طلا ارزش خود را حفظ می‌کنند. به علاوه این سرمایه‌گذاری‌ها -همان‌طور که قبلا اشاره کردیم- چندان در معرض تورم قرار نمی‌گیرند و سیاست‌های دولت‌ها آسیب جدی‌ای به آن وارد نمی‌کند.
سرمایه‌گذاری در طلا برای هر سرمایه‌گذاری که قصد دارد دارایی‌های مالی خود را متنوع کند٬ انتخابی مناسب است. طلا یکی از مطمئن‌ترین گزینه‌هایی است که برای سرمایه‌گذاری در دسترس است و پتانسیل سود بالایی دارد. این در حالی است که احتمال ضرر مالی در این سرمایه‌گذاری حداقل است.

مواردی که باید به عنوان یک سرمایه‌گذار در نظر بگیرید:

بازده کمتر:

برخلاف سرمایه‌گذاری در سهام٬ طلا ممکن است بازده فوق‌العاده بالایی به شما ندهد. اساسا در طول بحران بازار٬ سرمایه‌گذاران به علت نیاز به پناهگاهی امن‌تر به طلا نگاه می‌کنند و به محض اینکه سرمایه‌گذار اعتماد خود را نسبت به بازار به دست آورد٬ ممکن است به گزینه‌های پرریسک‌تری مثل سهام و اوراق قرضه روی بیاورند. پس ممکن است سرمایه‌گذاری روی طلا گزینه بلندمدتی برای خلق ثروت نباشد.

رفتار فصلی:

طلا٬ زمانی که عملکرد آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم رفتاری فصلی دارد. این نکته قابل توجه وجود دارد که طلا تنها در دوره‌های ناامنی در بازار بازده نسبتا بالاتری دارد اما در زمان‌ها دیگر ممکن است این نکته نظرتان را جلب کند که بازدهی کمتری نسبت به سایر کلاس‌های دارایی دارد. در این سناریو سرمایه‌گذاری روی طلا می‌تواند شبیه یک پوشش بیمه برای بقیه کلاس‌های دارایی باشد تا یک فرصت برای سرمایه‌گذاری.

مسائل تنوع در دارایی:

گاهی اوقات سرمایه‌گذاران می‌خواهند به وسیله طلا تنوع سبد سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهند تا در کنار آن بتوانند ریسک کلی سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهند. اما باز خم ممکن است طلا یک دارایی مناسب برای تنوع بخشی به سبد سرمایه‌گذاری نباشد؛ به ویژه برای افرادی که سبدی کوچک تا متوسط دارند. چرا که ظرفیت بازگشت بهینه طلا در مقایسه با سایر دارایی‌ها کمتر است.
با این حال٬ برای سبد‌های سرمایه‌گذاری بزرگتر٬ به طلا می‌توان به عنوان پوششی برای ریسک سرمایه‌گذاری نگاه کرد.

در این مقاله سعی کردیم نکات مهم درباره سرمایه‌گذاری در طلا را برای شما جمع‌آوری کنیم اما باید بدانید که در کنار دانشی که برای سرمایه‌گذاری لازم دارید نقش تجربه هم در این کار پررنگ است. نزدیک در فرایند سرمایه‌گذاری در کنار شماست تا سرمایه‌تان را در راستای اهدافتان به کار بگیرید. با استفاده از اپلیکیشن نزدیک٬ سرمایه‌گذاری از یک فرایند پیچیده و پر از ریزه‌کاری٬ برای شما به مسیری روشن و ساده تبدیل خواهد شد. در تمام مراحل سرمایه‌گذاری نزدیک شماییم.

دیدگاهتان را بنویسید