نقدشوندگی چیست؟ اهمیت نقدشوندگی در سرمایه‌گذاری

خانه / سرمایه‌گذاری / نقدشوندگی چیست؟ اهمیت نقدشوندگی در سرمایه‌گذاری
  • آخرین بروزرسانی: 24 اسفند 1400


حتما زمانی که سرمایه و پولتان را به خرید یک دارایی به منظور سرمایه‌گذاری اختصاص می‌دهید٬ برایتان مهم است که در زمان نیاز بتوانید این دارایی‌ها را به پول نقد تبدیل کنید. فرقی ندارد که به علت یک مشکل شخصی نیاز به این کار دارید و یا به صورت کلی تصمیم گرفته‌اید تا از فعالیت در بازارهای مالی انصراف بدهید٬ به هر حال تبدیل مواردی که بر آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید به پول نقد از اهمیت بالایی برخوردار است و هر چه این کار را راحت‌تر بتوانید انجام دهید بهتر است.
احتمالا تا این‌جا متوجه شده‌اید که اهمیت نقدشوندگی در هنگام سرمایه‌گذاری بسیار بالا است. اما نقدشوندگی دقیقا چیست؟ چرا تا این حد اهمیت دارد؟ این‌ها سوالاتی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

نقدشوندگی چیست؟

نقدشوندگی یک ویژگی از یک فرایند سرمایه‌گذاری است. به بیانی ساده اگر. بخواهیم مفهوم نقدشوندگی را توضیح دهیم٬ می‌توانیم بگوییم نقدشوندگی حالتی است که به راحتی و سرعت بتوانیم یک دارایی یا اوراق یهادار را به وجه نقد تبدیل کنیم. به عبارت دیگر شرایط خرید یا فروش یک نوع دارایی به راحتی ممکن باشد.
نقدشوندگی عاملی بسیار مهم در یک فرایند سرمایه‌گذاری است چرا که سرمایه‌گذار باید بتواند هر زمانی و به هر دلیلی تصمیم گرفت تا دارایی خود را به پول نقد تبدیل کند٬ بتواند بدون دردسر این کار را انجام دهد.
دارایی‌هایی مانند ارز٬ طلا٬ دسته‌ای از سهام و اوراق قرضه یا اوراق مشارکت نقدشوندگی بهتری نسبت به دارایی مانند املاک و مستغلات دارد.

درکی راحت از مفهوم نقدشوندگی

نقدشوندگی عاملی است که توصیف می‌کند یک دارایی به چه سرعتی در بازار خریداری یا فروخته می‌شود. وجوه نقد مانند ارز٬ به طور کلی جز نقدشونده‌ترین دارایی‌ها در نظر گرفته می‌شود زیرا می‌توان آن را به راحتی و به سرعت به دارایی‌های دیگر و یا وجه نقد تبدیل کرد.
دارایی‌های مشهود مثل املاک و مستغلات٬ آثار هنری و کلکسیون‌ها تقریبا در سر دیگر طیف نقدشوندگی قرار دارند و نقدشونده نیستند. در موقعیت‌های میانی طیف نقدشوندگی دارایی‌های مالی از سهام گرفته تا اوراق مشارکت قرار گرفته‌اند.
در ادامه سعی می‌کنیم نقدشوندگی را با مثالی توضیح دهیم. تصور کنید شخصی یک یخچال ۱۰۰۰ دلاری لازم دارد. برای خرید این یخچال٬ پول نقد دارایی است که به راحتی می‌تواند برای تهیه یخچال به کار بگیرد. اگر آن شخص پول نقد نداشته باشد اما یک کلکسیون از کتاب‌هایی کمیاب داشته باشد که ارزش آن ۱۰۰۰ دلار ارزیابی شده است٬ بعید است کسی را پیدا کند که بخواهد یخچال را با کلکسیون کتاب عوض کند. در عوض او باید کلکسیوند کتاب کمیاب خود را بفروشد و از پول نقد برای خرید یخچال استفاده کند. این فرد اگر ماه‌ها یا سال‌ها فرصت برای خرید یخچال داشته باشد احتمال اندکی وجود دارد که کسی کلکسیون او را گرفته و با یخچال مورد نظر معاوضه کند اما اگر فرد فقط چند روز فرصت داشته باشد ممکن است به مشکل بخورد. حتی در صورتی که فرصت کمی داشته باشد ممکن است کتاب‌ها با تخفیف بفروشد به جای این‌که خریداری پیدا کند تا مایل به پرداخت ارزش واقعی کلکسیون او باشد. کلکسیون کتاب‌های کمیاب در این مثال٬ نمونه‌ای بر دارایی‌های است که نقدشوندگی راحتی ندارند.

معیارهای نقدشوندگی

دو معیار اصلی در مفهوم نقدشوندگی وجود دارد: نقدشوندگی بازار و نقدشوندگی حسابداری که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

نقدشوندگی بازار:

نقدشوندگی بازار به مفهومی اشاره دارد که یک بازار مانند بازار سهام یک کشوریا بازار املاک و مستغلات یک شهر٬ این امکان را فراهم می‌کنند که خرید و فروش دارایی‌ها با قیمت ثابت و شفاف صورت گیرد.
در مثالی که زدیم٬ بازار یخچال و فریزر در ازای کلکسیون کتاب‌های کمیاب به قدری غیرنقدی است که برای همه مقاصد وجود ندارد.

نقدشوندگی حسابداری:

نقدشوندگی حسابداری به مفهومی اشاره دارد که یک فرد یا یک شرکت می‌تواند یه راحتی با دارایی‌های نقدی که در دست دارد٬ تعهدات مالی خود را پوشش دهد. به عبارتی دیگر نقدشوندگی حسابداری توانایی پرداخت بدهی‌ها را در زمان سررسید آن‌ها اندازه می‌گیرد.
در مثال بالا٬ دارایی فردی که کلکسیون کتاب‌های کمیاب دارد نسبتا غیرنقدی است و احتمالا هیچ‌وقت به ارزش کامل ۱۰۰۰دلاری خود نقد نمی‌شود.
از نظر سرمایه‌گذاری٬ ارزیابی نقدشوندگی از معیار حسابداری به معنای مقایسه دارایی‌های نقدی با آن دسته از بدهی‌های جاری یا تعهدات مالی یک فرد یا یک شرکت که ظرف یک سال سررسید می‌شوند.

چرا نقدشوندگی تا این حد مهم است؟

نقدشوندگی عاملی بسیار با اهمیت است چرا که اگر بازارها نقدشونده نباشند٬ فروش یا تبدیل دارایی‌ها یا اوراق بهادار به پول نقد دشوار می‌شود. برای مثال٬ شما ممکن است یک میراث خانوادگی بسیار کمیاب و ارزشمند با قیمت ۱۵۰هزار دلار داشته باشید؛ با این حال اگر بازاری برای کالای شما وجود نداشته باشد (یعنی خریداری نداشته باشید)٬ میراث خانوادگی شما بی‌ارزش و بی‌اهمیت است. زیرا هیچ‌کس پولی ختی نزذیک به ارزش تخمینی آن پرداخت نمی‌کند و دارایی با ارزش شما بسیار غیرنقدی است. حتی ممکن است برای فروش آن لازم باشد در مراسم‌های حراج شرکت کنید و یا متخصصانی استخدام کنید تا آن را بفروشند که تمام این راهکارها مستلزم صرف زمان و هزینه است.
در مقابل دارایی‌هایی را که به راحتی نقد می‌شوند می‌توان به سرعت با ارزش کامل آن‌ها فروخت بدون آن‌که لازم باشد هزینه زیادی صرف این عمل فروش شود. این مسئله واضح است که شما اگر شرکتی دارید باید دارایی‌های نقدی کافی برای پوشش تعهدات کوتاه مدت خود داسته باشید. این تعهدات کوتاه مدت می‌تواند شامل صورت‌حساب‌ها٬ اجاره‌ها٬ حقوق و دستمزد کارکنان و … باشد٬ در غیر این صورت ممکن است به سرعت با بحران نقدشوندگی مواجه شوید.

نقدشونده‌ترین دارایی‌ها کدام‌ اند؟

اگر بخواهید بدانید که نقدشونده‌تذین دارایی‌ها کدام یک از آن‌ها هستند٬ باید بگوییم که پول نقد جز نقدشونده‌ترین دارایی‌ها است و بعد از آن دارایی‌هایی مانند سهام٬ سپرده‌های مدت دار و اوراق قرضه هستند. این دسته از دارایی‌ها اغلب بسیار نقدشونده هستند و به سرعت می‌توان آن‌ها را خرید یا فروخت.

غیر نقدشونده‌ترین دارایی‌ها کدام اند؟

اوراق بهاداری که خارج از بازار بورس معامله می‌شوند اغلب کاملا نقدشونده نیستند. برای افراد احتمالا یک خانه یا یک خودرو تا حدودی نقدشونده نیست چرا که ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد تا خریداری مناسب برای این موارد پیدا شود. علاوه بر آن نهایی کردن معامله و دریافت وجه نقد معادل آن نیز نیازمند صرف زمان است.
چرا برخی سهام از برخی دیگر نقدشونده‌تر اند؟ نقدشونده‌ترین سهام٬ آن دسته از سهام است که در بازارهای مختلف قابل عرضه است و حجم معاملات روزانه آن بالا است. در مقابل سهام غیرنقدشونده کمتر شناخته‌شده اند٬ حجم معاملات کمتری دارند و اغلب ارزش بازار و نوسان آن‌ها کمتر است.
بنابر گفته‌های بالا٬ سهام یک بانک بزرگ چند ملیتی نسبت به یک بانک کوچک منطقه‌ای نقدشوندگی بهتری دارد.

همان‌طور که گفته شد نقدشوندگی عاملی بسیار مهم در هنگام سرمایه‌گذاری است و جز متغیرهایی است که هنگام تخصیص پول خود به یک دارایی باید آن را در نظر بگیرید چرا که در آینده راه سرمایه‌گذاری شما تاثیر زیادی خواهد گذاشت.
به کمک اپلیکیشن سرمایه‌گذاری نزدیک به راحتی می‌توانید فرایند سرمایه‌گذاری خود را بدون دردسر و درگیر شدن با نکات ریز و مهم این راه انجام دهید و پول خود را در راستای اهدافتان به کار بگیرید. در تمام مراحل سرمایه‌گذاری نزدیک شماییم.

دیدگاهتان را بنویسید