مشاورهای سرمایه‌گذاری چگونه به شما کمک می‌کنند؟

خانه / سرمایه‌گذاری / مشاورهای سرمایه‌گذاری چگونه به شما کمک می‌کنند؟
  • آخرین بروزرسانی: 22 خرداد 1401زمانی که نوبت به سرمایه‌گذاری و نکات پیرامون آن می‌رسد، افراد در معرض اطلاعات و انتخاب‌های زیادی قرار می‌گیرند که بسیاری از آن‌ها ممکن است حتی کارآمد نباشند و بیشتر آن‌ها را سردرگم کنند. مسیر مناسب کدام است؟ در شرایط فعلی خرید کدام سهام بهتر است؟ با مشکلات پیش آمده بهتر است سبد سرمایه خود را به فروش برسانید یا دست نگه دارید؟ این پرسش‌ها نمونه‌های محدودی از مشکلاتی است که افراد در بازار سرمایه با آن مواجه می‌شوند. اما تنها این پرسش‌ها نیست.
از آن‌جا که سرمایه‌گذاری می‌تواند زندگی شما را به کلی تغییر دهد، در نظر گرفتن شرایط مختلف در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از سرمایه‌گذاران به همین علت از مشاورین سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. یک مشاور سرمایه‌گذاری مناسب می‌تواند شما را از پیچیدگی‌های دنیای سرمایه‌گذاری نجات دهد و زمانی که نمیدانید دقیقا باید چه کنید، به یاری شما بیاید. اما یک مشاور سرمایه‌گذاری دقیقا چه می‌کند؟ باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ چه انتظاراتی باید از او داشت؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

مشاور سرمایه‌گذاری

اگر بپرسید که کار مشاورهای سرمایه‌گذاری دقیقا چیست باید بگوییم که مشاور سرمایه‌گذاری به هر شخص یا گروهی گفته می‌شود که توصیه‌های سرمایه‌گذاری یا تجزیه و تحلیل اوراق بهادار را در ازای دریافت حق مشاوره یا کارمزد انجام می‌دهد. فرایند ارائه مشاوره سرمایه‌گذاری به افراد ممکن است از طرق مختلف انجام شود. برای مثال این امکان وجود دارد که مشاور سرمایه‌گذاری شما مستقیما دارایی شما را مدیریت کند و یا اطلاعاتی برای جهت‌دهی شما و قرارگیری در مسیر بهتر در اختیارتان بگذارد. اجتناب از اشتباهات پر هزینه و کاهش ریسکی که در اثر تصمیمات ناآگاهانه رخ می‌دهد از جمله مهمترین وظایف یک مشاور سرمایه‌گذاری است.
معمولا این افراد مجموعه ای از خدمات ارائه می‌کنند که در راستای اهداف فعلی و آینده مشتریان‌شان است. زمانی که شما به یک مشاور سرمایه‌گذاری مراجعه می‌کنید، ابتدا یک برنامه مالی برای شما تهیه می‌کنند که برای آن اهداف مالی فعلی و آینده شما را مورد بررسی قرار می‌دهد، اطلاعات فردی شما مانند درآمد، تعداد اعضای خانواده، سن بازنشستگی و … را دریافت کرده و سعی می‌کند مناسب‌ترین برنامه فردی را در اختیار شما قرار دهد.
یک برنامه مالی خوب، پیچیدگی چندانی برای شما ندارد و به شما آگاهی لازم از خطرات پیش رویتان و ریسکی که سرمایه شما را تهدید می‌کند، می‌دهد. اما یافتن یک مشاور سرمایه‌گذاری مناسب نیز می‌تواند کار سختی باشد و بهتر است هنگام انتخاب این مشاوران سابقه و اعتبار آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

مشاوران سرمایه‌گذاری دقیقا چه کار می‌کنند؟

مشاوران سرمایه‌گذاری به عنوان یک متخصص در صنعت مالی فعالیت می‌کند. درست مانند وقتی که از درد به خود می‌پیچید، به یک متخصص مراجعه می‌کنید. مشاوران سرمایه‌گذاری و یا مشاوران مالی نیز با ارائه راهنمایی‌هایی به شما کمک می‌کنند تا اوضاع بهتری در بازارهای مالی داشته باشید و در ازای این کار کارمزدهایی را دریافت می‌کنند.
وظیفه این مشاوران این است که همیشه منافع مشتریان خود را در اولویت قرار دهند و امانتدار آن‌ها باشند. چرا که یک انتخاب نادرست می‌تواند همه سرمایه یک فرد را به باد دهد.
به عنوان مثال، یک مشاور سرمایه‌گذاری باید کاملا اطمینان حاصل کند که معاملات مشتریان نسبت به معاملات شخصی آن‌ها اولویت دارد و هر توصیه‌ای که مشتریان ارائه می‌شود باید به خوبی با نیازها، ترجیحات و شرایط مالی مشتری هم راستا باشد. در ارائه توصیه‌ها باید این نکته را در نظر داشت که سرمایه مشتری با تضاد منافع از بین نرود.
یکی از راه‌هایی که مشاوران برای به حداقل رساندن تضاد منافع از آن استفاده می‌کنند، روش جبران خسارت‌ها است. این مسئله برای مشاوران اهمیت بالایی دارد چرا که درآمد آن‌ها به صورت کارمزدی وابسته به دارایی مشتریان محاسبه می‌شود و میزان درآمدشان وابسته به موفقیت مشتری است.
به عنوان مثال، یک سرمایه‌گذار ممکن است کارمزد مشاوره خود را بر اساس اندازه دارایی مشتری یا عملکرد دارایی او دریافت کند. به این ترتیب، مشاور سرمایه‌گذاری انگیزه مالی روشنی دارد تا در جهت موفقیت مشتریان خود فعالیت کند.
اغلب مشاوران سرمایه‌گذاری دارای سطحی از اختیارات هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا از طرف مشتریان خود بدون کسب اجازه‌های مجدد معامله کنند. با این حال این اختیار باید به عنوان بخشی از فرایند ورود مشتری به طور رسمی توسط مشتری به مشاوران واگذار شود.
مفهوم مشاوره مالی مفهومی است که ممکن است شامل افراد زیادی را شامل شود، برای مثال تدوین‌کنندگان برنامه و بانکداران نیز می‌توانند زیر مجموعه این مفهوم باشند. اما باید دقت کرد که بین این گروه‌ها با مشاوران سرمایه‌گذاری یک تمایز مهم وجود دارد. مشاوران سرمایه‌گذاری تلاش می¬کنند تا افراد بتوانند برنامه‌ریزی‌های خود را بهبود ببخشند و چشم‌اندازی دقیق از آینده مالی‌شان ببینند.
ارتقای اوضاع مالی افراد می‌تواند جز مواردی باشد که یک مشاور سرمایه‌گذاری به صورتی جدی به آن بپردازد. به هر حال کمک گرفتن از یک متخصص در هر زمینه‌ای برای ایجاد بهبود امری طبیعی است.

آیا به کارگیری یک مشاور سرمایه‌گذاری منطقی است؟

فرقی ندارد که شما یک تازه‌کار باشید یا یک سرمایه‌گذار باتجربه. استفاده از موهبت مشورت همیشه می‌تواند اوضاع را بهبود ببخشد. چراکه اگر تازه‌کار باشید بهره‌گیری از مشورت‌های یک مشاور سرمایه‌گذاری می‌تواند مسیر بهتری را برای سرمایه‌گذاری پیش روی شما قرار می‌دهد، مسیری که ممکن است پیش ز آن در نظر نداشته باشید.
اگر یک سرمایه‌گذار باتجربه باشید هم استفاده از راهنمایی‌های یک مشاور سرمایه‌گذاری می‌تواند شما را از اشتباه‌های جزئی در مسیرتان آگاه کند. چرا که تمرکز بر مسیر سرمایه ممکن است باعث غفلت شما از متغیرهای موثر در این مسیر شود و مشاوران می‌توانند در این باره به شما کمک کنند.
پس اگر تصمیم‌گیری در مورد به کارگیری یک مشاور سرمایه‌گذاری را پشت گوش انداخته‌اید یا در مورد آن مردد هستید، بهتر است بدانید در بیشتر مواقع مشاوران سرمایه‌گذاریی می‌توانند موجب پیشرفت شما شوند و چالش‌های مسیر سرمایه‌گذاری را برای شما کاهش دهند.

پلتفرم آنلاین سرمایه‌گذاری نزدیک، با استفاده از سیستم‌های مشاوره هوشمند در مسیر سرمایه‌گذاری به شما کمک می‌کند. مسیر شخصی پیشرفت مالی شما را ترسیم کرده و به شما کمک می‌کند تا کاملا آنلاین و به دور از دغدغه‌ها سرمایه‌گذاری خود را برای اهداف مختلف آغاز کنید و شاهد دستیابی به اهداف مالی‌تان باشید. نزدیک شماییم!

دیدگاهتان را بنویسید