صندوق پوشش ریسک

خانه / سرمایه‌گذاری / صندوق پوشش ریسک
  • آخرین بروزرسانی: 24 خرداد 1401


ممکن است در مسیر سرمایه‌گذاری، نام صندوق‌های بسیاری به گوشتان بخورد و ندانید منظور دقیق از این صندوق‌ها چیست و یا دقیقا چطور کار می‌کنند. از طرفی فعالیت در بازار‌های مالی نیز بدون داشتن دانش درست در مورد مسائل مالی می‌تواند برای شما دردسرساز شود. به همین علت بهتر است اطلاعاتی دقیق‌تر را در مورد صندوق‌‌های سرمایه‌‌گذاری داشته باشید. به علاوه در سال‌های اخیر استفاده از صندوق‌های پوشش ریسک در بین سرمایه‌گذاران بازارهای مالی رشد چشمگیری داشته است. اما صندوق پوشش ریسک دقیقا چه کار می‌کند؟ آیا لازم است از این صندوق در فرایندهای سرمایه‌گذاری‌ استفاده کرد؟ در ادامه ساز و کار صندوق‌های پوشش ریسک را بررسی می‌کنیم و به سوالات مطرح شده نیز پاسخ خواهیم داد.

صندوق پوشش ریسک

صندوق‌های پوشش ریسک، مجموعه‌های سرمایه‌گذاری فعالی هستند که مدیران آن با استفاده از طیف‌های گسترده‌ای از استراتژی، بر حوزه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که ریسک بالاتر و بالطبع بازدهی بیشتری دارند.
علت استفاده از رویکردها و استراتژی‌های غیرسنتی در صندوق‌های پوشش ریسک این است که اهداف این صندوق‌ها مانند دیگر صندوق‌ها نیست و در ابتدای امر سرمایه‌گذاران برای کسب بازدهی استثنایی از آن استفاده می‌کنند. به همین علت است که کارمزد دریافتی صندوق‌های پوشش ریسک نسبت به انواع دیگر صندوق‌ها بالاتر است.
یکی از عواملی که می‌توان در سرمایه‌گذاری به وسیله صندوق‌های پوشش ریسک در نظر گرفت فروش کوتاه مدت است. چرا که دارایی‌ها تحت این نوع سرمایه‌گذاری کاملا پر ریسک هستند و انتظار می‌رود بازدهی بالایی داشته باشند به همین منظور است که از ابتدای امر از صندوق پوشش ریسک برای افزایش سرمایه استفاده می‌کنیم و به دارایی‌های آن به چشم سرمایه‌گذاری طولانی مدت نگاه نمی‌شود.
صندوق‌های پوشش ریسک مانند انواع دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند. درست مثل یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک مجموعه‌ای از پول سرمایه‌گذاران است که به یک متخصص امور مالی سپرده شده است. اما تفاوت صندوق پوشش ریسک با بقیه صندوق‌ها میزان بازدهی بالای آن و ریسک بسیار بالایی است که متوجه سرمایه افراد است.

نگاهی عمیق‌تر به صندوق پوشش ریسک

صندوق‌های پوشش ریسک که زمانی به عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری پرخطر و گاها مخفیانه برای افراد باتجربه در بازارهای مالی استفاده می‌شدند، به یک ساز و کار پر طرفدار تبدیل شده اند. همان طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، هدف این صندوق‌ها بازدهی بالاتر از حد متوسط است، حتی زمانی که روزهای پایین بازار را تجربه می‌کنید و یا در رکود هستید.

ممکن است بازدهی بالای این صندوق‌ها وسوسه‌ برانگیز باشد اما پیشنهاد ما این است که سرمایه‌گذاران هنگام تصمیم‌گیری برای پیوستن به این صندوق‌ها جوانب را به خوبی بسنجند.
در این صندوق‌ها به کمک استفاده از طیف گسترده‌ استراتژی‌ها به سمت جبران خطرات و ضررهای سایر سرمایه‌گذاری‌ها گام برمی‌داریم.
یکی از استراتژی‌های مورد استفاده در صندوق‌های پوشش ریسک فروش در بازه زمانی کوتاه مدت است. در این نوع سرمایه‌گذاری سعی بر آن است تا در زمانی کوتاه، به سود قابل توجهی رسید تا ضررهای سابق جبران شوند و اوضاع سرمایه‌گذاری را بهبود بخشید.
مدیران این صندوق‌ها ممکن است سرمایه افراد مشترک در صندوق‌ را در سهام‌ غیرمعمولی سرمایه‌گذاری کنند اما باید بدانید که تمامی فعالیت مدیران صندوق‌های پوشش ریسک در راستای اهداف صندوق صورت میگیرد هرچند ممکن است این انتخاب‌ها به نظر شما عجیب و غریب برسند.
به صورت کلی صندوق‌های پوشش ریسک مثل یک شرکت با مسئولیت‌های محدود عمل می‌کنند و برخی از آن‌ها بیشتر از ۵۰۰ سرمایه‌گذار دارند. معمولا حداقل سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به نسبت انواع دیگر صندوق‌های سرمایه گذاری بالاتر است.

ساز و کار صندوق پوشش ریسک

مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری معمولا زمان خود را صرف شناسایی و خرید سهام و یا دیگر دارایی‌هایی می‌کنند که پیش‌بینی می‌شود در آینده ارزش آن‌ها افزایش یابد. روند صندوق‌های پوشش ریسک به طور کلی از این قاعده مستثنا نیست اما تفاوت در اینجاست که ارزش دارایی‌های این نوع از صندوق‌ها همیشه در حال رشد است، چه بازار صعودی باشد چه نزولی.
هدف مدیران صندوق‌های پوشش ریسک این است که از معیارهایی فراتر از معیارهای معمولی یک مدیر صندوق استفاده کنند تا بازدهی بالاتری برای صندوق رقم بخورد. این بازده هر سال متغیر است اما همیشه صرف نظر از وضعیت بازارهای مالی و یا ضعف و قوت اقتصادی رو به افزایش است.
مدیران صندوق‌های پوشش ریسک معیارهای معمول را نادیده می‌گیرند و برخلاف سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازدهی مطلق را به عنوان هدف اصلی در نظر می‌گیرند. این بازدهی هر چه بالاتر باشد برای صندوق بهتر است.
بررسی عملکرد چند صندوق پوشش ریسک به ما نشان می‌دهد که عملکرد این صندوق‌ها مانند یک شمشیر دو لبه است، چرا که می‌تواند بازدهی بسیار بالا و یا زیان بسیار بالایی برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورد.

در مورد این تصمیم چندبار فکر کنید.

برای شروع سرمایه‌گذاری در صندوق‌های پوشش ریسک توصیه ما به سرمایه‌گذاران این است که همه جوانب این تصمیم را بسنجند. در شرایط مختلف به این روند فکر کنند و شرایط را با دقتی مضاعف بررسی کنند.
یکی از علت‌های چنین توصیه‌ای این است که شروع سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیاز به سرمایه اولیه بالایی دارد و سرمایه‌گذارانی که در صندوق مشترک می‌شوند لازم است این مبلغ را در ابتدا داشته باشند.
علت بعدی میزان ریسک بالای فعالیت صندوق‌های پوشش ریسک است. سقوط‌های مکرر این صندوق‌ها و سوابق آن‌ها نشان می‌دهد که هیچ راهکار سرمایه‌گذاری از خطر ریسک مصون نیست. همان طور که سابقا هم اشاره کرده بودیم ریسک سرمایه‌گذاری مساله‌ای اجتناب ناپذیر است. فقط در بعضی مسیرها ریسک سرمایه‌گذاری کمتر یا بیشتر خواهد شد و مسیر صندوق‌های پوشش ریسک مسیری است که ریسک بالایی را متوجه سرمایه شما خواهد کرد.
مسئله بعدی که سرمایه‌گذاران باید در بررسی‌ها به آن توجه کنند هزینه بالای عضویت و کارمزد این نوع صندوق‌ها است. یکی از ریسک‌های اصلی که متوجه این صندوق‌ها است نرخ بسته شدن است و سرمایه‌گذاران بهتر است قبل از هرگونه اقدام به بررسی تمامی این مسائل بپردازند.
انتخاب یک صندوق پوشش ریسک مناسب می‌تواند به اندازه انتخاب یک سهام برای سرمایه‌گذاری طولانی مدت دشوار باشد و وجهه‌های پنهان داشته باشد. چرا بی‌تجربگی مدیر صندوق می‌تواند دارایی شما را متوجه خطرات جدی کند.

تصمیم به سرمایه‌گذاری و انتخاب یک مسیر از مسیرهای بی‌شماری که پیش روی شما است می‌تواند تصمیمی سخت و بسیار بااهمیت باشد. در این راه کمک گرفتن از یک مشاور با تجربه می‌تواند دارایی شما را از خطرات بسیاری حفظ کند و آن را به بهترین راهکار ممکن سرمایه‌گذاری اختصاص دهد تا به اهداف مالی‌تان راحت تر دست یابید. پلتفرم هوشمند سرمایه‌گذاری نزدیک در مسیر سرمایه‌گذاری در کنار شما است تا بتوانید با خیال راحت، به سادگی و به دور از دغدغه سرمایه‌گذاری کنید. نزدیک شماییم!

دیدگاهتان را بنویسید