صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟ – تمام آنچه باید در مورد صندوق‌ها بدانید.

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟ – تمام آنچه باید در مورد صندوق‌ها بدانید.
  • آخرین بروزرسانی: 1 خرداد 1401


وقتی تصمیم به سرمایه‌گذاری می‌گیرید، احتمالا چالش‌هایی را بر سر راه انتخاب روش متناسب با سرمایه و اهداف شخصی‌تان می‌بینید. اما اصلی‌ترین چالش انتخاب راه پیش روی شماست. گزینه‌های زیادی پیش روی شماست که باید بین آن‌ها انتخاب کنید. آیا سرمایه‌تان را تبدیل به سهام می‌کنید؟ یا طلا می‌خرید؟ و یا همه پولتان را به صندوق‌ سرمایه‌گذاری می‌سپارید؟ از نحوه ساز و کار این صندوق‌ها خبر دارید؟ در ادامه به صندوق‌های سرمایه‌گاری بیشتر می‌پردازیم تا این موضوع برای شما هم واضح تر شود.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از محبوب‌ترین استراتژی‌ها برای سرمایه‌گذاری در بین اقشار مختلفی اتست که قصد دارند فرایند سرمایه‌گذاری را آغاز کنند. اما برای این که بیشترین بهره را از این صندوق‌ها ببرید مهم است بدانید که این صندوق‌ها شامل چه چیزی هستند و چه نوعی برای شما مناسب‌تر است.

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری یک ابزار مالی است که به عنوان یک طرح سرمایه‌گذاری جمعی نیز شناخته می‌شود. ساز و کار این صندوق‌ها به این گونه است که از سرمایه سرمایه‌گذاران متعدد را برای خرید دسته جمعی اوراق بهادار استفاده می‌کند. این فرایند در حالی انجام می‌شود که هر سرمایه‌گذار مالکیت و کنترل سرمایه خود را حفظ می‌کند.
یکی از عوامل محبوبیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در برابر اقدام فردی این است که با مشارکت در صندوق‌ها انتخاتب‌های گسترده‌تری در فرصت‌های سرمایه‌گذاری پیش روی شماست. اگر در مورد مزایای دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری نسبت به سرمایه‌گذاری‌های شخصی بپرسید؛ می‌توانیم بگوییم هنگامی که سرمایه خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌سپارید، مدیریت سرمایه شما تخصصی تر انجام می‌شود و هزینه‌های کمتری برای سرمایه‌گذاری به شما تحمیل می‌شود.

آورده صندوق‌های سرمایه‌گذاری چیست؟

برای بیان واضح‌تر مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانیم آن را به اتوموبیلی تشبیه کنیم که شما به عنوان یک سرمایه‌گذار سوار می‌کند و تا مقاصدی (بازارهایی) می‌برد که بدون این اتوموبیل امکان دسترسی به آن برایتان دشوار بود.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای تنوع بخشیدن در زمینه‌های سرمایه‌گذاری به شما کمک می‌کنند. مدیران این صندوق‌ها برای یافتن بهترین فرصت‌ها بازار سرمایه را جستجو می‌کنند تا بیشترین سود را با استفاده از پول سرمایه‌گذاران کسب کنند.

نگاه دقیق‌تر به یک صندوق‌های سرمایه‌گذاری

اگر در مورد بازیکنان اصلی فرایند سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها بخواهید بدانید باید بگوییم که این فرایند چند مهره اصلی دارد. اولین مهره سرمایه‌گذار است که در برخی از طرح‌ها به او صاحب سهام یا سهامدار می‌گویند. در وهله بعدی شرکتی است که خدمات مشاوره‌ای به صاحبان سرمایه می‌دهد و پول آن‌ها را در اوراق بهادار (مانند سهام یا اوراق قرضه) سرمایه‌گذاری می‌کنند. در نهایت یک نهاد نظارت‌گر از دارایی‌های صندوق محافظت می‌کند و بر همه اعمال مدیر صندوق از طرف صاحبان سرمایه ناظر است.
ارزش کلی یک صندوق سرمایه‌گذاری به بازده تمام دارایی‌های مالی سرمایه‌گذاری شده در صندوق، وابسته است.

یک صندوق سرمایه‌گذاری چگونه کار می‌کند؟

بالاتر در مورد مهره‌های اصلی صندوق‌ها صحبت کردیم. وقتی در یک صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنید، پول شما و دیگر سرمایه‌گذاران یک جا جمع می‌شود. سپس مدیر صندوق سهام را از طرف شما خریداری می‌کند، از آن نگهداری می‌کند و یا در زمان مناسب آن را می‌فروشد. همه این سرمایه‌گذاری‌ها از ترکیبات مختلف سهام و اوراق قرضه تشکیل شده‌اند و همین مسئله به شما کمک می‌کند تا ریسک سرمایه‌گذاری متنوع و پراکنده‌ای را تجربه کنید.
برای مثال یک صندوق سرمایه‌گذاری در انگلستان احتمالا تعداد زیادی سهام یا اوراق قرضه از مجموعه وسعی از بخش‌های مختلف صنعت بریتانیا را در اختیار دارد.
صندوق‌ها معمولا از یک نوع دارایی برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. به طور معمول دارایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد سهام یا اوراق قرضه است. اما ممکن است برخی صندوق‌ها در سرمایه‌گذاری‌های دیگری مثل املاک تخصص داشته باشند.
اگر در مورد ساز و کار صندوق‌ها به صورت دقیق‌تر بخواهید بدانید باید از نوع دیگری از صندوق‌ها هم یاد کنیم. در این صندوق‌ها پرتفولیوهایی چیده می‌شوند که از چندین نوع مختلف از دارایی‌ها تشکیل شده است. به عنوان مثال در این صندوق‌ها دارایی می‌تواند ترکیبی از سهام، اوراق قرضه، وجوه نقد، کالا و طلا باشد.
همین انتخاب‌های گسترده‌ای که یک صندوق سرمایه‌گذاری پیش روی شما قرار می‌دهد از مهم‌ترین مزایای آن است. چرا که گزینه‌های گسترده باید انتخاب و سرمایه‌گذاری باعث می‌شود ریسک را کنترل کنید، در نوع دارایی‌های تحت مدیریت خود تنوع ایجاد کنید و به بازارهای متعددی دسترسی داشته باشید.
علاوه بر این مزایا مدیریت سرمایه‌های شما در صندوق‌ها در دست مدیرانی قرار دارد که این کار را به صورت حرفه‌ای و با تکیه بر دانش انجام می‌دهند. همین که پول خود را به یک صندوق سرمایه‌گذاری بسپارید می‌توانید شانس استفاده از مهارت و توانایی افراد حرفه‌ای برای مدیریت سرمایه‌تان و نظارت بر آن را داشته باشید.
به علاوه با شراکت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سرعت می‌توانید پول خود را نقد کنید چون این صندوق‌ها ضامن نقد شوندگی دارند. پس این امکان وجود دارد که هر زمان تصمیم گرفتید، بتوانید به راحتی سرمایه خود را از صندوق خارج کنید.

واحد سرمایه‌گذاری در صندوق چیست؟

افراد زیادی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک هستند که پول خود را به عنوان سرمایه به صندوق می‌سپارند. همه این پول‌ها به صورت مجموع، دارایی صندوق را تشکیل می‌دهند. اما برای این‌که سهم هر فرد از این میزان زیاد مشخص و واضح شود و وضعیت افراد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری معلوم باشد این دارایی کلی صندوق را به بخش‌های به نام «واحد» یا unite تقسیم می‌کنند که قیمت معینی دارد. (برای مثال ده هزار تومان و یا بیشتر)
به همین منوال شما زمانی که برای سرمایه‌گذاری به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مراجعه می‌کنید تعدادی از این واحدها را خریداری کرده و به همان میزان در سود سرمایه کلی صندوق مشترک می‌شوید. زمانی هم که تصمیم بر خروج از صندوق گرفتید می‌توانید واحدهای خود را بفروشید و از صندوق خارج شوید. در مورد صدور و ابطال صندوق‌ها اینجا بخوانید.
اگر در مورد مزیت این تقسیم‌بندی بپرسید، می‌توانیم بگوییک که تقسیم کردن سرمایه کلی صندوق به واحدها به شما این امکان را می‌دهد که با سرمایه‌های کمتر هم در صندوق‌ها مشترک شوید.

اما چطور یک صندوق سرمایه‌گذاری را انتخاب کنیم؟

شما هم اگر قصدتان سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها باشد با گزینه‌های متفاوتی مواجه می‌شوید. صندوق‌های متعددی که واحدهای متفاوتی ارائه می‌کنند یا شرایط سرمایه‌گذاری آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. قبل از انتخاب یک صندوق سرمایه‌گذاری، مهم است که در مورد ریسک‌های این نوع سرمایه‌گذاری، هزینه‌ها و ویژگی‌های یک صندوق سرمایه‌گذاری بدانید و زمان کافی را صرف تحقیق در این باره کنید تا تصمیمی آگاهانه بگیرید.
در مورد شرایط صندوق، واحدها، ناظر و تضمین نقد شوندگی صندوق تحقیق کنید تا در شرایط سخت‌تر و آینده به تصمیم‌تان خدشه‌ای وارد نشود. به عنوان یک سرمایه‌گذار باید امور مالی شخصی، اهداف و سطح ریسک‌پذیری خود را در نظر بگیرید تا انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری با مشخصات و شرایط شما مطابقت داشته باشد.
اما به عنوان یک عامل کلیدی می‌توانید در مورد شرایط تضمین صندوق، مدت سرمایه‌گذاری در آن و بازارهایی که صندوق در آن فعالیت می‌کند، تحقیق کنید. این نکته را فراموش نکنید که باید سطح توان سرمایه‌گذاری خود را بشناسید. عامل کلیدی دیگری که می‌توانید برای انتخاب صندوق در نظر بگیرید نقدشوندگی، کارمزد مدیریت دوره صندوق و نرخ بازدهی صندوق است. اگر جوانب کار را بسنجید تجربه‌ای موفق و سودمند خواهید داشت.

پلتفرم سرمایه‌گذاری نزدیک برای تجربه یک سرمایه‌گذاری آسان کنار شماست. به راحتی می‌توانید اهداف مالی خود را مشخص کرده و مسیری هموار تا دستیابی به آن را پیش روی خود بیابید. نزدیک شماییم!

دیدگاهتان را بنویسید