صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

خانه / سرمایه‌گذاری / صندوق سرمایه‌گذاری مشترک
  • آخرین بروزرسانی: 17 اسفند 1400


تصمیم به سرمایه‌گذاری همیشه یک تصمیم با یک راهکار قطعی نیست. افراد پیش روی خود راهکارهای بسیاری را می‌بینند و زمان انتخاب ممکن است سردرگمی‌های درباره مسیر مناسب تر پیش بیاید. واقعا کدام راه مناسب‌تر است؟ چه کسی می‌تواند پاسخی قطعی به این سوال بدهد؟ احتمالا اگر در مورد انواع مختلف سرمایه‌گذاری و روش‌های آن بیشتر بدانید٬ راحت‌تر می‌توانید این تصمیم مهم را اتخاذ کنید. در ادامه در مورد صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشترک و ویژگی‌های آن صحبت می کنیم.

یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یک نوع ابزار مالی است. به عبارتی یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک مجموعه‌ای از پول‌های جمع‌آوری شده از سرمایه‌گذاران است که برای سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مانند سهام٬ اوراق قرضه٬ ابزارهای بازار مالی و سایر دارایی‌ها تشکیل شده است. هدف یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک٬ ایجاد سبد متنوع‌تری نسبت به سرمایه‌گذاری‌های عادی است.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط مدیران حرفه‌ای اداراه می‌شوند تا دارایی‌های صندوق در جای درستی تخصیص داده شود. مدیران این صندوق‌ها تلاش می‌کنند تا سود سرمایه یا درآمدی برای صندوق ایجاد کنند. به علاوه پرتفوی صندوق سرمایه‌گذاری به گونه‌ای ساختار یافته نگهداری می‌شود که با اهداف صندوق که در اساس‌نامه آن ذکر شده مطابقت داشته باشد.
اگر بخواهید در مورد ویژگی‌های صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بدانید٬ می توانیم به این نکته اشاره کنیم که در این صندوق‌ها فرقی ندارد که شما یک سرمایه‌گذار خرد هستید یا یک سرمایه‌گذار کلان٬ فرقی ندارد که چقدر تجربه از فعالیت در بازار سرمایه دارید٬ به راحتی با عضویت در صندوق به پرتفویی حرفه‌ای از سهام٬ اوراق قرضه و سایر اوراق بهادار دسترسی خواهید داشت. بنابراین٬ هر سهامدار به طور متناسب در سود یا زیان صندوق مشارکت دارد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک عموما با سرمایه‌گذاری در تعداد زیادی اوراق بهادار فعالیت خود را در بازارهای مالی آغاز می‌کند.
این صندوق‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند که هر دسته نشان‌دهنده انواع اوراق بهاداری است که در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند و هم‌چمیم بیانگر اهدافی است که به دنبال آن هستند.

درک فعالیت یک صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک پول را از سرمایه‌گذاران جمع‌آوری کرده و از آن پول برای خرید سایر اوراق بهادار٬ که معمولا شاکل سهام و اوراق قرضه است٬ استفاده می‌کنند. ارزش شرکت صندوق سرمایه‌گذاری به عملکرد اوراق بهاداری که تصمیم به خرید آن دارد٬ وابسته است. بنابراین زمانی که شما یک واحد یا سهم یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را خریداری می‌کنید٬ عملکرد پرتفوی آن یا به طور دقیق‌تر بخشی از ارزش سبد را خریداری می‌کنید. اما سرمایه‌گذاری در سهم یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک با سرمایه‌گذاری در سهام متفاوت است. بر خلاف سهام٬ مالکیت واحدهای یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک به شما حق رای نمی‌دهد. خرید واحدهای یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک٬ تنها نشان‌دهنده آن است که شما به عنوان یک سرمایه‌گذار در تعداد زیادی سهام و اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کرده‌اید٬ به جای این‌ که تنها یک دارایی اتخاذ کنید.
به صورت میانگین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بیش از صد اوراق بهادار را در اختیار دارد. این مسئله به این معنی است که سهامداران صندوق‌های سرمایه‌گذاری با قیمت پایین‌تری به تنوع بالاتری دسترسی خواهند داشت. سرمایه‌گذاری را در نظر بگیرید که فقط سهام گوگل را قبل از این‌که شرکت به روزهای بدی برسد٬ خریداری می‌کند. در این حالت او ارزش زیادی را از دست خواهد داد چرا که تمام پول‌‌هایش به یک شرکت گره خورده است.
از سوی دیگر٬ سرمایه‌گذار دیگری ممکن است واحدهای یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را خریداری کند که به صورت اتفاقی تعدادی سهام گوگل نیز دارد. وقتی گوگل ماه‌های بد خود را پشت سر می‌گذارد٬ این فرد ضرر قابل توجهی نخواهد کرد چرا که در سبد سرمایه خود بخش کوچکی را به گوگل اختصاص داده است.

یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک چگونه کار می‌کند؟

زمانی که شما با قصد سرمایه‌گذاری٬ واحدهایی از یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را خریداری می‌کنید٬ معمولا از سه طریق می‌توانید بازدهی کسب کنید٬‌که در ادامه آن‌ها را شرح خواهیم داد.
درآمد کسب شده توسط سرمایه‌گذاران حاصل از سود سهام و یا سود اوراق قرضه است. یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک تقریبا تمام درآمدی را که در طول سال دریافت می‌کند به صورت توزیع به سرمایه‌گذاران در صندوق پرداخت می‌کند. صندوق‌ها اغلب به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند که سود را مجددا سرمایه‌گذاری کنند. اگر صندوق در یک معامله به سودی دسترسی پیدا کند٬ این سود را در یک توزیع به سرمایه‌گذاران منتقل می‌کند.
حالتی هم وجود دارد که ارزش و قیمت دارایی‌های صندوق افزایش می یابد٬ اما مدیر صندوق این دارایی‌ها را نمی‌فروشد و در نتیجه این تصمیم قیمت سهام صندوق افزایش می‌یابد. در این حال می‌توانید برای کسب سود سهام صندوق خود را در بازار بفروشید. به طور کلی اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخشی از یک شرکت سرمایه‌گذاری بزرگ‌تر هستند و ممکن است بزرگ‌ترین آن‌ها چندین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشد.

مزایای یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

احتمالا اگر در مرحله انتخاب روش سرمایه‌گذاری باشید٬ بخواهید مزایای این روش را نیز بدانید. دلایل مختلفی وجود دارد که صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک روش مناسبی برای سرمایه‌گذاری در طول سال‌ها بوده‌اند. در ادامه به تعدادی از این دلایل اشاره می‌کنیم.

• تنوع بخشی

استفاده از دارایی‌های متنوع در یک سبد سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یکی از بزرگ‌ترین مزایای آن است که باعث کنترل ریسک در این نوع سرمایه‌گذاری نیز شده است. کارشناسان از تنوع به عنوان راهی برای افزایش بازدهی سبد سرمایه‌گذاری و کاهش ریسک یاد می‌کنند. به علاوه این‌که خرید واحدهای یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک می‌تواند ارزان‌تر و سریع‌تر از خرید تنوع بالایی از اوراق بهادار باشد. صندوق‌های بزرگ معمولا صدها سهام مختلف از صنایع مختلف دارند. نکته این‌جاست که ساختن این نوع پورتفولیو برای یک سرمایه‌گذار زمان و هزینه بالایی طلب می‌کند.

• دسترسی آسان

واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری مشترک در بازار سرمایه با سهولتی نسبی خرید و فروش می‌شوند. همین مسئله باعث می‌شود که میزان نقدشوندگی این روش افزایش یابد.

• صرفه‌جویی

خرید واحدهای یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک می‌تواند ویژگی صرفه‌جویی در مقیاس را نیز به شما ارائه کند؛ چرا که شما را از پرداخت کمیسیون‌های متعدد برای ایجاد یک سبد بی‌نیاز می‌کند. به علاوه٬ از آن‌جایی که یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک مقادیر زیادی اوراق بهادار را در یک زمان خرید و فروش می‌کند٬ هزینه معامله آن نیز نسبت بههزینه معالمه فردی اوراق بهادار بسیار کمتر است.

• مدیریت حرفه‌ای

یکی از مزایای اصلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری این است که شما را از انتخاب سهام و مدیریت آن در روزهای بالا و پایین بازار‌های مالی بی‌نیاز می‌کند. یک مدیر حرفه‌ای سرمایه‌گذاری با استفاده از تحقیقات دقیق و خرید و فروش‌های ماهرانه از سرمایه‌گذاری‌های شما مراقبت می‌کند.
اتفاقا دلیل سرمایه‌گذاری بسیاری از سرمایه‌گذاران در صندوق‌های مشترک این است که اغلب وقت یا تخصص کافی برای مدیریت پورتفوی خود ندارند٬ یا اطلاعاتی که یک مدیر صندوق حرفه‌ای در دست دارد را ندارند.
صندوق سرمایه‌گذاری مشترک راهکاری نسبتا ارزان برای یک سرمایه‌گذار خرد است تا از یک مدیر تمام‌وقت برای انجام و نظارت بر سرمایه‌اش استفاده کند. به طور کلی این صندوق‌ها راهی کم‌هزینه برای سرمایه‌گذاران فردی فراهم می‌کنند تا بتوانند مدیریت حرفه‌ای پول‌شان را تجربه کنند.

• شفافیت

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند همه نهادهای فعال در بازار بورس و اوراق بهادار وظیفه دارند شفافیت مالی داشته باشند و صورت‌های مالی خود را در بازه‌های زمانی مشخص منتشر کنند.

تا این‌جا سعی کردیم همه چیز را در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک برای شما شفاف کنیم. با این حال شما می‌توانید سرمایه‌گذاری خود را آسان٬ بدون دغدغه و به سرعت به کمک اپلیکیشن سرمایه‌گذاری نزدیک انجام دهید. نزدیک راهی پیش روی شما ترسیم می‌کند که متناسب با ویژگی‌های شما است و روز به روز شما را به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید