صندوق درآمد ثابت چیست؟ – همه نکاتی که باید در مورد صندوق درآمد ثابت بدانید

صندوق درآمد ثابت چیست؟ – همه نکاتی که باید در مورد صندوق درآمد ثابت بدانید
  • آخرین بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1401


شما ممکن است در دوره‌های مختلف زندگی ضرورتی برای سرمایه‌گذاری احساس کنید. اهداف مختلفی می‌تواند شما را وارد این فرایند کند. ممکن است نگرانی برای آینده خانواده یا فرزندانتان آغازگر این هدف باشد و یا اهداف جزئی‌تری داشته باشید؛ مثلا بخواهید برای یک سفر تفریحی پس‌انداز کنید. اهداف کوچک و بزرگی که با سرمایه‌گذاری می‌توانید به آن‌ها جامه عمل بپوشانید. اما با کمک گرفتن از کدام روش سرمایه‌گذاری؟ حتما سوال شما هم همین است.
گزینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری پیش روی شماست. انواع مختلفی از دارایی وجود دارد که به‌وسیله آن‌ها می‌توانید فرایند سرمایه‌گذاری را شروع کنید. از بورس و سهام و اوراق قرضه گرفته تا انواع سرمایه‌گذاری روی کالاهایی مانند طلا. اما همه این نوع سرمایه‌گذاری‌ها نتایج یکسانی برایتان نخواهد داشت. درواقع این مسئله به شرایط شما هم وابسته است. ممکن است شما فردی باشید که در تجربیات زندگی خود ریسک‌پذیری بالایی دارد. در این صورت برنامه پیش روی شما با افرادی که سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک را ترجیح می‌دهند متفاوت است. همان طور که واضح است شرایط شخصی شما می‌تواند تا حد زیادی روی این فرایند تاثیرگذار باشد و تغییر‌های اساسی در مسیر سرمایه‌گذاری شما ایجاد کند.
تشخیص بهترین روش برای سرمایه‌گذاری متناسب با هدف شما مسئله مهمی است که به مرور زمان می‌‌تواند راحت‌تر شود. در دست داشتن اطلاعات بیشتر در مورد سرمایه‌گذاری به کمک شما می‌آید تا بتوانید روشی را انتخاب کنید که با شرایط و ترجیحات شما سازگارتر است. اگر در این راه تازه‌وارد اید و یا قبلا هم سرمایه‌گذاری کرده‌اید اما ترجیح می‌دهید روش‌های کم‌ریسک را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید٬ یکی از گزینه‌های پیش رو که ریسک کمتری برای سرمایه شما دارد سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها است. در این مقاله بیشتر در مورد صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت صحبت می‌کنیم.

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت چیست؟

صندوق درآمد ثابت در دسته سرمایه‌گذاری های کم ریسک طبقه‌بندی می‌شود. شروع فرایند سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها این گونه است که بعد از تعیین تاریخ سررسید٬ سود ثابتی در دوره‌های زمانی تعیین شده به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌شود. بعد از به پایان رسیدن تاریخ سررسید اصل سرمایه٬ به سرمایه‌گذار بازگردانده خواهد شد.
اگر بخواهید این جریان درآمد ثابت را بهتر درک کنید می‌توانیم توضیح دهیم که دولت‌ها و شرکت‌ها برای تامین مالی عملیات معمول و منظم خود یا تامین مالی پروژه‌های بزرگ اوراق بدهی منتشر می‌کنند. در مقابل به سرمایه‌گذاران که پول خود را وام می‌دهند٬ نرخ بهره مشخصی می‌پردازند. در این فرایند سرمایه‌گذاری٬ یک تاریخ به عنوان تاریخ سررسید در نظر گرفته می‌شود. در تاریخ سررسید٬ اصل سرمایه یا همان مبلغ اولیه سرمایه به سرمایه‌گذاران بازگردانده می‌شود.

ممکن است این طور به نظر برسد که این روش با نگهداشت پول در بانک تفاوتی ندارد. اما باید بگوییم که این‌طور نیست. اتفاقا به دلیل نرخ سوددهی صندوق‌های درآمد ثابت در مقایسه با بانک٬ این روش برای افرادی که ریسک‌پذیری کمتری دارند پیشنهاد جذاب‌تری است.
بخش اصلی دارایی‌هایی که شما به صندوق‌های درآمد ثابت اختصاص می‌دهید (یعنی چیزی بین ۷۰ تا ۹۰ درصد آن) در موقعیت‌هایی با ریسک پایین مانند مانند سپرده‌های بانکی٬ اوراق مشارکت٬ گواهی سپرده بانکی و انواع مختلف اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌شود. باقی‌مانده دارایی‌های صندوق‌ هم در بازار بورس سرمایه‌گذاری می شود تا جریان سوددهی برقرار بماند.

اوراق قرضه مربوط به دولت و سازمان‌ها رایج‌ترین پایه‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت هستند. برخلاف سرمایه‌گذاری در بازارهای سهام که احتمالا هیچ جریان نقدی برای شما فراهم نمی‌کند یا سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار که پرداخت‌های ثابت و از پیش تعیین شده ندارند؛ در صندوق‌های درآمد ثابت جریان نقدی ثابتی از قبل مشخص می‌شود که در بازه‌های زمانی مشخص به سرمایه‌گذار پرداخت می‌شوند.

مثالی از صندوق‌های درآمد ثابت

شاید بخواهید فرایند سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت را با یک مثال توضیح دهیم.
تصور کنید یک شرکت برای تامین مالی یکی از پروژه‌های خود اوراق قرضه ۵ درصدی با ارزش ۱۰۰۰دلار منتشر می‌کند که سررسید آن پنج ساله است. شما که قصد سرمایه‌گذاری در این پروژه دارید اوراق قرضه ۱۰۰۰ دلاری را می‌خرید. در طول این ۵ سال٬ شرکت بهره سرمایه‌گذاری شما را بر اساس نرخ ۵ درصد در سال پرداخت می‌کند. در نتیجه به مدت ۵ سال٬ سالانه ۵۰ دلار به شما پرداخت می‌کند و در تاریخ سررسید٬ ۱۰۰۰ دلار سرمایه اولیه شما هم به شما بازگردانده می‌شود.
البته ممکن است شما به عنوان سرمایه‌گذار٬ فرصت‌های سرمایه‌گذاری با پرداخت‌های ماهیانه٬ سه ماهه و یا شش ماهه پیدا کنید.

شما به راحتی می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن نزدیک٬ فرایند سرمایه‌گذاری خود را سریع و ساده انجام دهید و در انواع صندوق‌ها بنا به اهداف مورد نظرتان سرمایه‌گذاری کنید. اپلیکیشن نزدیک سبد سرمایه‌گذاری شما را با توجه به اهداف تعیین شده شما می‌چیند و در تمام مراحل سرمایه‌‌گذاری در کنار شماست. نزدیک شماییم!

دیدگاهتان را بنویسید