سرمایه‌گذاری هوشمند چیست؟

خانه / سرمایه‌گذاری / سرمایه‌گذاری هوشمند چیست؟
  • آخرین بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1401


اگر به دنبال این هستید که وارد فرایند سرمایه‌گذاری شوید اما از قدم اول خود مطمئن نیستید باید بگوییم که کاملا حق دارید. سرمایه‌گذاری هر مقداری از پول٬ یک تصمیم بزذگ است و یکی از لازمه‌های آن توانایی تحمل ریسک سرمایه‌گذاری است. اگر یک تازه‌وارد به دنیای سرمایه‌گذاری هستید باید بدانید انتخاب یک پلتفرم مناسب و روشی که برای شما کار کند و شما را به اهدافتان نزدیک کند٬ از اهمیت بالایی برخوردار است. این در حالی است که تعداد گزینه‌های پیش روی شما روز به روز و با سرعت زیادی افزایش می‌یابد. یکی از جدیدترین پلتفرم‌هایی که امکان سرمایه‌گذاری را به افراد می‌دهد٬ استفاده از مشاوران دیجیتال ( robo-advisors ) است که راه شما را به سوی دنیای هوشمند سرمایه‌گذاری باز می‌کند. اگر می‌خواهید در این باره بیشتر بدانید٬ در ادامه همراه ما باشید.

سرمایه‌گذاری هوشمند چیست؟

سرمایه‌گذاری هوشمند مسیری است که به وسیله پلتفرم‌های دیجیتال پیش روی سرمایه‌گذاران باز می‌شود. این پلتفرم‌های دیجیتال خدمات برنامه‌ریزی مالی خودکار و الگوریتم محور را بدون ناظر انسانی انجام می‌دهند و کاملا هوشمند رفتار می‌کنند.
روند این مسیر توسط مشاور دیجیتال شما به این صورت است که ابتدا در مورد وضعیت مالی و اهداف شما به عنوان سرمایه‌گذار از طریق یک بستر آنلاین اطلاعاتی جمع‌آوری می‌کند و در مرحله بعدی از این داده‌ها و اطلاعاتی که در مورد شخص شما و ترجیحاتتان دارد برای ارائه مشاوره و پیشنهاد یک مسیر مناسب در راه سرمایه‌گذاری استفاده می‌کند.

مشاوره‌های دیجیتال خدماتی مانند راه‌اندازی آسان یک حساب کاربری٬ برنامه‌ریزی درست برای رسیدن به یک هدف٬ خدمات حسابداری٬ مدیریت پورتفولیو٬ مدیریت امنیت حساب‌ها٬ خدمات مشتریان٬ آموزش جامع به آن‌ها و کاهش هزینه‌ها را ارائه می‌کنند.

شاید تصور کنید با این همه مزایا استفاده از یک مشاوره دیجیتال خدمتی گران محسوب شود اما خوب است بدانید استفاده از مزایای یک مشاوره دیجیتال هزینه چندانی ندارد و بسیاری این خدمت را به صورت رایگان یا با هزینه‌های بسیار اندک ارائه می‌کنند و با تقریب خوبی همه می‌توانند به سادگی از این خدمات استفاده کنند.
مشاوره دیجیتال و پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری هوشمند برای سرمایه‌گذاری‌های مستقیم مناسب هستند و شاید یکی از بهترین گزینه‌های مشورت برای بازارهای پیچیده مثل بازار املاک و مستغلات باشند.

درک فرایند مشاوره دیجیتال و سرمایه‌گذاری‌ هوشمند

ممکن است برای بسیاری از افراد درک این مسئله سخت باشد که اسکرین کامپیوتر شخصی‌تان به شما راه درست سرمایه‌گذاری را پشنهاد دهد. حتما خوب می‌دانید که فعالیت در بازار سرمایه و شروع سرمایه‌گذاری روی هر مقداری از پول شما٬ نیازمند یک دید وسیع نسبت به این بازار است. این دیدگاه وسیع که لازمه فعالیت شما است٬ در صورت بهره‌گیری از دانش این بازار و تجربه فعالیت در بالا و پایین‌های بازار به دست می‌آید.

قابل درک است که نه دانش را می‌توان به سرعت کسب کرد و آن را به مرحله عمل رساند و نه در یک بازه زمانی کوتاه می‌توان تجربه روزهای سخت و آسان بازار را به دست آورد. این‌جاست که در قدم‌های نخستین شما٬ یک مشاور دیجیتال می‌تواند اوضاعتان را بهتر کند.

اما کدام ویژگی یک مشاوره دیجیتال آن را تبدیل به مشاوری خوب برای افراد تازه وارد به بازار سرمایه می‌کند؟

وقتی فرایند یک مشاوره هوشمند برای سرمایه‌گذاری را بررسی می‌کنیم٬ به صورت کاملا واضح می‌توانیم ببینیم که در این فرایند جنبه‌های مختلفی از سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است. جنبه‌هایی که از آن یاد می‌کنیم برای مثال ویژگی‌ها فردی که می‌‌خواهد سرمایه‌گذاری کند٬ هزینه‌هایی که متقبل می‌شود٬ خدمات مشتری٬ انعطاف‌پذیری و از این دست جنبه ها است. یک سیستم مشاوره دیجیتال برای سرمایه‌گذاری آن قدر ویژگی‌های قابل توجهی به افراد ارائه می‌دهد که تبدیل به یک انتخاب عالی برای سرمایه‌گذاران شده است.
تمرکز این روش روی سرمایه‌گذاران جدید است. اگر در مورد علت این مسئله بپرسید باید دوباره به لزوم ورود به بازار سرمایه با سلاح دانش و تجربه اشاره کنیم. به همین علت اگر شما یک سرمایه‌گذار تازه‌کار هستید یا زمان کافی برای بررسی روندهای بازار و پایش نوسان‌ها ندارید٬ سیستم مشاوره هوشمند برای شما بک انتخاب عالی است.
سرمایه‌گذاران تازه وارد به بازار سرمایه برای رسیدن به اهدافشان با چالش‌های متدوالی روبرو هستند. اطلاعات زیادی که در زمان کوتاه به سمت آن‌ها سرازیر می‌شود٬ سوالات بسیاری که اغلب بی‌پاسخ می‌مانند و کم بودن سرمایه اولیه از چالش‌های متدوالی است که سرمایه‌گذاران تازه‌کار پیش روی خود می‌بینند و ممکن است همین‌ها تبدیل به عاملی برای انصراف از سرمایه‌گذاری در این افراد شود. این‌جا و در هنگام روبرو شدن با این چالش‌ها است که پلتفرم‌های هوشمند مشاوره در زمینه سرمایه‌گذاری می‌تواند افراد را به راهی که برایشان بهتر است هدایت کند.
استفاده از این پلتفرم‌های هوشمند مشاوره در زمینه سرمایه‌گذاری به شما کمک می‌کند تا برای دوران بازنشستگی آماده شوید٬ پس‌انداز خود را افزایش دهید٬ برای آینده فرزند خود برنامه بریزید و به راحتی سرمایه‌گذاری کنید. رویکردهای این مشاوره کاملا با ترجیحات فردی شما به عنوان یک سرمایه‌گذار همسو می‌شود و به شما کمک می‌کند که با اطمینان بالاتری سرمایه‌گذاری کنید. حتی اگر تجربه‌ای در این زمینه ندارید راه آشکاری پیش روی شما قرار خواهد گرفت که گام به گام شما را به اهداف مالی‌تان نزدیک‌تر می‌کند.

نکاتی که قبل از شروع بهتر است بدانید:

هر زمان که تصمیم بگیرید وراد مسیر سرمایه‌گذاری شوید٬ فرقی ندارد با ۲۰۰هزار تومان شروع کنید یا ۱۰۰ میلیون تومان٬ ریسک سرمایه‌گذاری در انتظار شما است. اما وقتی در حال استفاده از یک مشاوره هوشمند برای سرمایه‌گذاری هستید٬ چند قدم وجود دارد که می‌تواند به شما برای اطمینان بیشتر کمک کند.
یکی از نکات ابتدایی این است که باید میزان ریسک پذیری خود را٬ به صورت واقع‌بینانه٬ مشخص کنید. میزان ریسک‌پذیری شما یعنی آن میزانی که ضرر و زیان را می‌توانید تحمل کنید. باید بدانید اگر ریسک‌پذیری کمی دارید٬ احتمالا رشد سرمایه شما به آهستگی اتفاق خواهد افتاد و در مقابل تحمل ریسک بالاتر به این معنی است که سود بیشتری در انتظار شما است اما اگر ضرری اتفاق بیفتد٬ احتمالا بزرگ خواهد بود. مطمئن شوید که اطلاعات درخواستی از طرف مشاور هوشمندتان را با دقت و درستی وارد کنید تا به مسیری مطابق با اهدافتان راهنمایی شوید.
اگر تازه‌کار هستید شاید بهتر باشد با مبلغ کمتری سرمایه‌گذاری خود را آغاز کنید. این حالت بهتر از حالتی است که اصلا شروع نکنید. پس اگر سرمایه کمی در دست دارید٬ سیستمی را پیدا کنید که با همان سرمایه بتوانید اقدام به سرمایه‌گذاری کنید.
باید همیشه بدانید که به عنوان یک سرمایه‌گذار تازه‌کار٬ برداشتن اولین قدم‌ها همیشه چالش برانگیزترین بخش سرمایه‌گذاری شما است. سرمایه‌گذاری روی پولی که به زحمت و تلاش به دست آورده‌اید یک معامله بزرگ است پس توصیه ما این است که اولویت‌های خود را بشناسید و سیستم مشاوره هوشمندی را پیدا کنید که با نیازهای شما مطابقت دارد.
نزدیک یک پلتفرم مشاوره هوشمند است که با شناسایی ویژگی‌ها و ترجیحات فردی شما٬ به شما کمک می‌کند تا سرمایه خود را در جهت رسیدن به اهدافتان به کار بگیرید. در تمام مراحل سرمایه‌گذاری در کنار شما هستیم تا بتوانید به سرعت و به راحتی شروع کنید و با هر سرمایه اولیه‌ای وارد این مسیر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید