تفاوت پس‌انداز و سرمایه‌گذاری چیست؟

خانه / سرمایه‌گذاری / تفاوت پس‌انداز و سرمایه‌گذاری چیست؟
  • آخرین بروزرسانی: 8 خرداد 1401


پس‌انداز و سرمایه‌گذاری هر دو از مفاهیم مهمی هستند که برای ساختن یک پایه مالی سالم به آن نیاز دارید. هم پس‌انداز و هم سرمایه‌گذاری می‌توانند به شما کمک کنند تا آینده مالی راحت‌تری را پیش روی خود ببینید٬ اما شما لازم است تفاوت این دو مفهوم را بدانید تا بتوانید تشخیص دهید چه زمانی پس‌انداز و چه زمانی سرمایه‌گذاری برایتان مناسب است.
بسیاری از افراد٬ به ویژه سرمایه‌گذاران تازه وارد به بازار سرمایه ممکن است از سرمایه‌گذاری و پس‌انداز در جای درست استفاده نکنند. تفاوت‌هایی بین این دو ابزار وجود دارد که نقش متفاوتی را در استراتژی‌های مالی شما ایفا می‌کنند. پس بهتر است قبل از این‌که سفر خود را در این مسیر شروع کنید٬ مطمئن شوید که این دو مفهوم را به خوبی درک کرده‌اید. اما به نظر شما این دو اصطلاح یکی هستند؟
اگر در مورد ویژگی مشترک بین پس‌انداز و سرمایه‌گذاری بپرسید٬ اهمیت بالای آن در زندگی مالی شما مهم‌ترین ویژگی مشترک بین این دو است. یک قانون کلی در این باره وجود دارد که به سرمایه‌گذاری با رویکردی بلند مدت و به پس‌انداز با رویکردی کوتاه‌مدت اشاره می‌کند. با در نظر گرفتن این قانون کلی در ادامه تفاوت‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را بررسی می‌کنیم.

پس‌انداز

برای بسیاری از ما٬ پس‌انداز کردن پول به معنی قرار دادن آن در یک حساب پس‌انداز در بانک است. معمولا افراد برای خرید و شرایط اضطراری پس انداز می‌کنیم. پس‌انداز کردن پول معمولا برای شما به این معنا است که در هنگام ضرورت٬ پول در دسترس شما است و هر زمان که خواستید می‌توانید از این پول استفاده کنید. ریسک پس‌انداز معمولا بسیار پایین است و پس‌انداز برای شما بسیار نقد است. هر زمان که بخواهید آن را برداشت کرده و مصرف می‌کنید.
زمانی که پس‌انداز کردن را انتخاب می‌کنید باید بدانید که با گذشت زمان٬ یک عامل خارجی وجود دارد که علیه شما کار می‌کند: تورم!
همان‌طور که احتمالا به نظرتان رسیده٬ هرسال نسبت به سال قبل همه چیز گران می شود و در نتیجه ارزش پول شما در یک سراشیبی در حال کمتر شدن است. تورم به عنوان یک عامل فرساینده در برابر پول شما عمل می‌کند و هر روز مقدار کمی از ارزش آن از دست می‌رود.
پس با توجه به عامل تورم پول شما رشد زیادی نمی‌کند و حتی ممکن است ارزش آن کاهش یابد. در این بین اگر برای یک هدف موتاه مدت مثل سفر و یا خرید ماشین و مبلمان پس انداز می‌کنید ممکن است مشکلی پیش نیاید اما اگر برنامه دارید برای خریدی در چندسال بعد پس‌انداز کنید ممکن است عامل تورم از پس‌انداز شما قوی‌تر عمل کنید و قدرت خرید خود را به کلی از دست بدهید.

سرمایه‌گذاری

در ادامه شرایطی که بالاتر در مورد پس‌انداز و نقش فرساینده تورم گفتیم٬ سرمایه‌گذاری وارد صحنه می‌شود. به جای این‌که پول خود را در حساب بانکی‌تان نگه دارید می‌توانید با آن سهام بخرید و یا عضو یک صندوق سرمایه‌گذاری شوید.
سرمایه‌گذاری به پول شما این فرصت را می‌دهد تا با نرخی بسیار بالاتر از یک حساب پس‌انداز رشد کند. با سرمایه‌گذاری کردن شما وارد فرایندی می‌شوید که پولتان را صرف خرید ترکیبات مختلفی از دارایی‌ها می‌کنید که در طول زمان ارزش آن‌ها افزایش می‌یابد.
ریسک سرمایه‌گذاری٬ ویژگی جدانشدنی این فرایند است. ممکن از روش‌های کم‌ریسک را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید اما با این حال باز هم ریسک عضوی جدانشدنی از مسیر سرمایه‌گذاری است. در مقابل پذیرش این ریسک شما پتانسیل بازدهی بالاتر را نسبت به پس‌انداز تجربه خواهید کرد.
زمانی‌که تصمیم بر سرمایه‌گذاری دارید٬ مهم است که عاقلانه تصمیم بگیرید. ابزارهای مختلف سرمایه‌گذاری را بشناسید و به موقع از آن استفاده کنید. نکته مهم دیگر این است که علم و تجربه را در این راه در کنار یکدیگر به کار بگیرید و روزهای بالا و پایین بازارهای مالی را با کمترین آسیب طی کنید.

تفاوت‌های کلیدی

برای شروع می‌توانیم بگوییم بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین تفاوت بین پس‌انداز و سرمایه‌گذاری٬ ریسک است. زمانی که پول خود را به یک حساب پس‌انداز می‌سپارید٬ ریسک آن چنانی پول شما را تهدید نمی‌کند. یعنی احتمال کمی وجود دارد که سرمایه خود را از دست بدهید٬ با این حال در حال دریافت حداقل سود هستید. وقتی پس‌انداز می‌کنید می‌توانید پولتان را در زمانی که به آن نیاز دارید بیرون بکشید.
در مقابل زمانی که سرمایه‌گذاری می‌کنید٬ پتانسیل سود و بازدهی آن در بلند مدت بهتر است در حالی که ریسک بیشتری را باید تحمل کنید و گاهی پتانسیل ضرر هم وجود دارد.
اهداف خود را مرور کنید تا تشخیص دهید کدام گزینه برای شما بهتر است: پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری؟ این انتخاب به ویژگی‌های فردی و اهداف شما وابسته است. انتخاب نادرست بین این گزینه‌ها می‌تواند هزینه زیادی برایتان داشته باشد و یا شما را از کسب یک درآمد بالقوه دور کند.

تفاوت دیگر بین سرمایه‌گذاری و پس‌انداز٬ درآمدی است که برای شما ایجاد می‌کند. در فرایند سرمایه‌گذاری شما می‌خواهید که برایتان درآمدی ایجاد شود. در مقابل در فرایند سرمایه‌گذاری هدفتان این است که پول خود را ایمن نگه دارید و در کنار آن بازدهی کمی هم داشته باشید.
حساب‌های پس‌انداز یکی از روش‌های محبوب هستند. این ابزار می‌تواند برای بازه‌های زمانی کوتاه مدت به کار گرفته شود و از چندین ماه تا چندین سال مورد استفاده شما واقع شود. در حساب‌های پس‌انداز پول شما امنیت دارد و با نرخ بهره کمی رشد می‌کند. به علاوه دسترسی به آن بسیار راحت و همیشگی است.
نمی‌توانیم بگوییم که هیچ کدام از روش‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری اهمیت کمتری دارند. چرا که برای اهداف متفاوت و مهمی به کار گرفته می‌شوند و هر دو را می‌توان با هم به کار گرفت.

نکات دیگر

ممکن است در دسته‌بندی های زمانی٬ بازه کوتاه مدت را زیر هفت سال و بازه بلندمدت را بالای هفت سال در نظر بگیرند. اما زمانی که پای پس‌اندداز و سرمایه‌گذاری وسط باشد این بازه‌ها بیشتر بر اساس اهداف شما به عنوان یک سرمایه‌گذار تعیین می‌شوند. کافی است که برنامه خود را بدانید و زمانبندی حدودی نیاز به بودجه را مشخص کنید٬ سپس به راحتی می‌توانید برای پول خود برنامه ریزی کنید.
بهتر است منتظر رسیدن یک زمان طلایی برای پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری نمانید. آن زمان طلایی هرگز رخ نخواهد داد. شروع کردن بهترین استراتژی است. حتی اگر پول کمی در دسترس دارید٬ اهداف خود ورا مشخص کنید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید پس‌انداز کنید یا ریسک سرمایه‌گذاری و رشد آن را می‌پذیرید. به هر حال مسیر رسیدن به اهداف مالی خود را هرچه زودتر شروع کنید٬ بهتر است.

نزدیک در فرایند سرمایه‌گذاری کنار شماست. اپلیکیشن سرمایه‌گذاری نزدیک با استفاده از استراتژی‌های مشاوره هوشمند می‌تواند فرایند سرمایه‌گذاری را برای شما تا حد امکان ساده و سریع کند و شما را در مسیر رسیدن به اهدافتان راهنمایی کند. نزدیک شماییم!

دیدگاهتان را بنویسید