بهترین روش سرمایه‌گذاری در ایران

خانه / سرمایه‌گذاری / بهترین روش سرمایه‌گذاری در ایران
  • آخرین بروزرسانی: 30 فروردین 1401


زمان زیادی از روزهایی که افراد برای امنیت مالی آینده‌شان فقط به پس‌انداز کردن متکی بودند گذشته است. امروزه پس‌انداز قطعا برای روزهای آینده کافی نخواهد بود. پول راکدی که در حساب پس‌انداز یا در گاوصندوق منزلتان نگهداری می‌کنید نیز ممکن است در راستای این هدف کاری از پیش نبرد. این مسئله دو علت اصلی دارد؛ اول اینکه پول نقدی که در حساب بانکی خود نگه داشته اید در حال از دست دادن فرصت‌ها است چرا که نمی‌تواند درآمد بیشتری برایتان تولید کند. دلیل دوم این است که این پول در برابر تورم تسلیم محض است و روز به روز ارزش خود را از دست می‌دهد و کم کم قدرت خرید شما زیر سوال می‌رود.
در دنیای مدرن امروزی دو راه برای کسب درآمد وجود دارد. راه اول ساده است! کار کنید! چه برای خودتان و چه برای یک کارفرما کار کنید و به درآمد برسید. راه دیگر برای رشد ثروتتان این است که دارایی‌ها و پول خود را به گونه‌ای سرمایه‌گذاری کنید که ارزش آن‌ها با گذشت زمان افزایش یابد.

فرقی ندارد سهام بخرید٬ اوراق قرضه بخرید و یا پول خود را به خرید طلا یا املاک اختصاص دهید٬ هدف از همه این کارها تولید پول بیشتر است.
ممکن است شما برای سرمایه‌گذاری دلایل مختلفی داشته باشید اما دلایل بالا می‌تواند یکی از اساسی‌ترین و منطقی‌ترین بهانه‌ها برای ورود به بازار سرمایه باشد. فراموش نکنید که بیست سال پیش افراد با ۱۰ میلیون تومان صاحب خانه می‌شدند اما الان ممکن است بتوانند یک یخچال کوچک با همین پول تهیه کنند. همه‌ مثال‌های از این دست لزوم سرمایه‌گذاری را بیش از پیش برای شما روشن خواهد کرد.
اما اگر قرار است پول خود را وارد بازار سرمایه کنید و یا روی سرمایه‌گذاری های سابق خود تجدید نظر کنید٬ حتما کنجکاوید تا بدانید بهترین روشی که می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید کدام است. از کدام راه می‌توانید درآمد بیشتری کسب کنید؟ کدام راه ریسک کمتری دارد؟ می‌توانید با سرمایه‌گذاری درآمد ماهیانه داشته باشید؟ این سوال‌ها و سوالات زیاد دیگری در مورد سرمایه‌گذاری وجود دارند که در این مقاله سعی داریم به آن‌ها پاسخ دهیم و مسیر سرمایه‌گذاری را برای شما روشن‌تر کنیم.

بهترین روش سرمایه‌گذاری

با شرایطی که در حال تجربه آن هستیم٬ اگر بخواهیم یک پاسخ سریع به این سوال بدهیم می‌توانیم بگوییم بهترین روش سرمایه‌گذاری آن است که بیشتر سود و کمترین ریسک را به همراه دارد.
برای تصمیم‌گیری در مورد بهترین نوع سرمایه‌گذاری بهتر است بازدهی سرمایه‌گذاری مورد نظرتان را در مدت زمانی مشخص پایش کنید. این‌ مسئله می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید اما ممکن است سوال شما این باشد که آیا فقط توجه کردن به بازدهی کافی است؟ قطعا این طور نیست. به نسبت تعداد راه‌هایی که برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنیم عوامل موثر متعدد و ویژگی‌‌های خاص خود را دارند. پس برای این‌که بهترین انتخاب را صورت دهید باید پارامترهای زیادی را مورد بررسی قرار دهید.
در ادامه گزینه‌های سرمایه‌گذاری را با هم مقایسه می‌کنیم تا دید کلی‌تری داشته باشید.

طلا

از دیرباز یکی از متداول‌ترین روش‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری خرید طلا بوده است. این فرایند به صورت خرید سکه٬ شمش‌هایی با وزن متفاوت و یا زیورآلات انجام می‌شده است و لازم بود طلا به صورت دارایی فیزیکی نگهداری شود. با گذر زمان صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا به بازار سرمایه‌گذاری وارد شدند و کار را راحت‌تر کردند. دیگر نیازی به نگهداری فیزیکی طلا نبود و افراد می‌توانستند به راحتی سرمایه‌گذاری خود را با خرید واحدهای صندوق شروع کنند. اما سرمایه‌گذاری روی طلا همیشه سرمایه‌گذاری بوده که رشد آهسته‌ای داشته است. سرمایه‌گذاری روی طلا و صندوق‌های مربوط به آن تقریبا ریسک کمی دارد اما نقدشوندگی آن بالا است.

املاک و مستغلات

ممکن است شما بخواهید دارایی خود را تبدیل به ملک کنید. این کار هم قطعا نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود اما باید بدانید که ملاحظات بسیاری برای این کار وجود دارد. نقدشوندگی مسکن در ایران تقریبا حالتی میانه دارد اما باز هم کار آسانی به شمار نمی‌رود و بازار خرید و فروش شفافی ندارد. رشد قیمت مسکن در سال‌های اخیر قابل توجه بوده است اما با این حال نباید از ریسک‌های این نوع سرمایه‌گذاری چشم‌پوشی کرد.

ارز

حتما در اطرافتان افرادی را دیده‌اید که به خرید و نگهداری ارز به چشم یک سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند. در حقیقت با توجه به نوسان زیاد قیمت ارز در بازارهای ایران٬ این افراد در حال تحمل ریسک بالایی هستند چرا که سیاست‌های بسیار زیادی بر قیمت ارز تاثیر می‌گذارد و هر آن ممکن است دارایی آن‌ها رشد یا سقوط چشم‌گیری را تجربه کند. نقدشوندگی بالای این سرمایه‌گذاری در نظر سرمایه‌گذاران عامل بسیار مهمی است.

بانک

بانک‌ها و سپرده‌های نگهداری پول در بانک انتخاب اول افراد بود. همه مایل بودند تا از این مزیت ارائه شده توسط بانک‌ها استفاده کنند و سود ماهیانه پول خود را دریافت کنند. هنوز هم افراد نسبت به بانک و نگهداری پول در سپرده‌های مختلف و دریافت ماهیانه سود بانکی بی میل نیستند. اگر لازم است هر لحظه از شبانه روز به پولتان دسترسی داشته باشید این نوع نگهداری پول مناسب شماست. اگر قصد دارید پولتان را به بانک بسپارید باید بدانید که رشد این نوع سرمایه‌گذاری آهسته و بازدهی آن کم است. در مقابل نقدشوندگی آن بسیار بالا است.

بورس و صندوق‌های سرمایه‌گذاری

علت این‌که صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازار سرمایه را در یک دسته ذکر می‌کنیم این است که صندوق‌ها معمولا ترکیبی از دارایی‌های مختلف است که حتما چاشنی سهام هم به آن اضافه شده است. سرمایه‌گذاری در بورس و یا خرید و فروش سهام شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف یکی از پربازده‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری است که مخاطبان زیادی دارد.
حتما می‌دانید که رسیدن به بازدهی بالا در این بازار نیازمند استفاده از دانش و تجربه در کنار هم است. باید مفاهیم و الفبای سرمایه‌گذاری را بیاموزید و دانش آن را کسب کنید اما تنها کسب دانش کافی نیست. تا تجربه روزهای بالا و پایین در بازار را نداشته باشید و نوسان‌های مختلف را ندیده باشید٬ ممکن است در روزهای سخت بازار دچار مشکل شوید.
بازار بورس هم مانند انواع دیگر بازارهای افتصادی ممکن است روزهایی در اوج را تجربه کند و زمانی هم در رکود باشد اما اگر به بازدهی بازار بورس در بازه‌های زمانی بلندتر نگاه کنیم٬ به راحتی می‌توانیم ببینیم که اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاری بلندمدتی داشته باشید٬ احتمالا بهترین نتیجه را در بازار بورس بگیرید. بازدهی بالای بورس از مهم‌ترین مزیت‌های این بازار است.
یکی از مزایای این بازار این است که شفافیت معاملاتی آن بالا است چرا که نظارت‌های جدی توسط نهادهای مختلف دریافت می‌کند. شرکت‌های فعال در بورس هم مرتبا باید صورت های مالی خود را منتشر کنند و چیزی دور از چشم سرمایه‌گذار نمی‌ماند.
اگر شما به عنوان یک سرمایه‌گذاری پول زیادی در دست ندارید خوب است بدانید با حداقل ۵۰۰ هزار تومان می‌توانید به راحتی سرمایه‌گذاری خود را در بورس آغاز کنید و لازم نیست با مبالغ کلان سرمایه‌گذاری را شروع کنید. معامله و سرمایه‌گذاری در بورس هم روندی ساده دارد و در اغلب موارد حتی به صورت کاملا آنلاین قابل انجام است.
اگر مفهوم نقدشوندگی را به خاطر داشته باشید٬ به راحتی می‌توانید نتیجه بگیرید که نسبت به بازارهایی مانند بازار املاک و مستغلات٬ سهام شما راحت‌تر و سریع‌‌تر تبدیل به پول می‌شود.

تا این‌جا سعی کردیم به صورت اجمالی مقایسه‌ای بین انپاع اصلی سرمایه‌گذاری دهیم و ویژگی‌های مختلف آن‌ها را ذکر کنیم. این سوال که بهترین روش سرمایه‌گذاری کدام است واقعا به پارامترهای زیادی بستگی دارد که ویژگی‌های شخصی افراد نیز از این پارامترها است. بهترین روش برای فردی که ریسک‌پذیر است با فردی که تحمل ریسک پایینی دارد٬‌روشی کاملا متفاوت است.
اپلیکیشن سرمایه‌گذاری نزدیک٬ با استفاده از روش‌های هوشمند مشاوره به شما کمک می‌کند تا بهترین روشی که متناسب با ویژگی‌های فردی و اهداف نهایی شماست را برای سرمایه‌گذاری پیدا کنید. به راحتی و به دور از دغدغه پول خود را در راستای اهداف خود به کار بگیرید و هر لحظه وضعیت دارایی خود را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید