آیا تنوع دارایی‌ها می‌تواند به سرمایه‌گذاری لطمه بزند؟

خانه / سرمایه‌گذاری / آیا تنوع دارایی‌ها می‌تواند به سرمایه‌گذاری لطمه بزند؟
  • آخرین بروزرسانی: 10 خرداد 1401


حتی اگر کمی در بازارهای مالی فعالیت کرده باشید، اصطلاح تنوع در دارایی‌ها به گوشتان خورده است. حتما شنیده‌اید که کارشناسان مالی در مورد مزایای ایجاد تنوع در سبد سرمایه افراد بسیار صحبت می‌کنند و سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کنند تا دارایی‌های متنوع‌تری بخرند. توجیه اکثر کارشناسان در مورد متنوع سازی یک سبد سرمایه‌گذاری این است که تنوع می‌تواند به کاهش ریسک ذاتی یک سرمایه‌گذاری کمک کند. اما تا کجا باید سبد سرمایه‌گذاری را متنوع کرد؟ آیا همیشه از تنوع در سبد سرمایه‌گذاری باید انتظار پاسخی مثبت داشته باشیم؟
در ادامه در مورد متنوع سازی دارایی‌ها صحبت می‌کنیم و پاسخ سوالات بالا را واضح‌تر بیان خواهیم کرد.

تنوع

اگر بخواهیم تعریف جامعی از تنوع ارائه کنیم، می‌توانیم بگوییم که تنوع به معنای مالکیت سهام مختلف در صنایع مختلف است که سرمایه‌گذاران به عنوان راهکاری برای کنترل ریسک سرمایه‌گذاری از آن استفاده می‌کنند.
بررسی‌های پیرامون تنوع نشان داده است که راهکار کلیدی تنوع این است که با کمک کردن به کاهش نوسانات قیمت و ریسک باعث می‌شود افراد تجربه بهتر از سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی و سهام داشته باشند. اما تنوع بیش حد ممکن است اوضاعی گیج کننده برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند. پس باید تلاش کرد تا تعادلی مناسب در سبد سهام ایجاد شود.
به صورت کلی وقتی در مورد تنوع در سبد سهام یک سرمایه‌گذار صحبت می‌کنیم ؛ به تلاش او برای کاهش ریسک با سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها، صنایع و حتی کشورهای مختلف اشاره می‌کنیم. در واقع گاهی سرمایه‌گذاران به هر دستاویزی برای کاهش و کنترل ریسک متوصل می‌شوند.
بسیاری از متخصصان بازار سرمایه بر این مسئله اتفاق نظر دارند که تنوع واقعا بر کاهش ریسک اثرگذار است. ساز و کار تاثیر تنوع این گونه است که افراد با گسترش سرمایه‌گذاری‌های خود در بخش‌ها یا صنایع مختلف نوسان قیمت را کنترل می‌کنند.

دلیل این مسئله را می‌توان این طور توضیح داد که سهام صنایع و بخش‌های مختلف بازار به طور همزمان و یا با یک نرخ نوسان نمی‌کنند. پس اگر در سبد سرمایه‌گذاری‌تان تنوع سهامی ایجاد کنید احتمالا افت کمتری را احساس می‌کنید.
تصور کنید سهام الف از صنعت فولاد و سهام به مربوط به صنعت کشاورزی است و در سبد سهامی‌تان هر دوی این سهام را دارید. روزهایی ممکن است سهام الف عملکردی نزولی داشته باشد اما چون صنهت سهام ب متفاوت است لزوما سهام ب نیز عملکرد نزولی ندارد. تنوع باعث می‌شود در روزهای سخت بازارهای سهام در حالی که بخشی از سبد شما در خطر است، بخش دیگری در حال رونق گرفتن باشد و این روند می‌تواند عملکرد کلی سبد شما را بهبود ببخشد.
مسئله مهمی که نباید فراموش کرد این است که مهم نیست چقدر سبد سهام شما متنوع است، ریسک هرگز حذف نمی‌شود چرا که ریسک‌های ذاتی بازار تقریبا بر هر سهامی تاثیر می‌گذارند و هیچ تنوعی نمی‌تواند مانع از آن شود.

تنوع بخشی واقعی به سبد سرمایه‌گذاری شما

ممکن است سهامی که شما سرما خود را به آن اختصاص داده اید عملکرد خوبی داشته باشد اما اگر دقیق‌تر نگاه کنید همه این سهم‌ها رفتار یکسانی ندارند.
همان طور که بالا تر نیز اشاره کردیم برای این‌که تنوع بخشی واقعی به سبد سرمایه‌گذاری خود را تجربه کنید می‌بایست بر گستره خرید سهام خود تمرکز کنید. سهام صنایعی که رفتار یکسان دارند و یا از هم تاثیر می‌پذیرند مناسب تنوع بخشی به سبد سهام شما نیست. اساس کار تنوع در یک سبد سرمایه‌گذاری این است سهام مختلف در شرایط یکسان رفتار متفاوتی داشته باشند.
اگر همه سرمایه خود را به یک سهام خاص اختصاص دهید و در حال تجربه روزهای پرنوسان بازار باشید، ممکن است تمامی سرمایه خود را از دست بدهید. اما تنوع سازی در سبد سرمایه باعث می‌شود زمانی که بخشی از سرمایه شما در حال ضرردهی است، قسمتی از آن اوضاع بدی ندارد و حتی ممکن است سوددهی داشته باشد. این روال دقیقا همان ضرب‌المثل معروف است : «همه تخم مرغ ها را داخل یک سبد نگذار»!

تنوع در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

ممکن است در مسیر سرمایه‌گذاری انتخاب شما اختصاص پولتان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری باشد. به این منظور تعدادی از واحدهای یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را با هدف سرمایه‌گذاری خریداری می‌کنید. ممکن است این صندوق سهام ۱۰۰ شرکت را ارائه دهد یا از سهام معمول بازار سرمایه تشکیل شده باشد.
گاهی ممکن است این تنوع بیش از حد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک باعث دردسر شود و یا صندوق به اندازه‌ای بزرگ شود که امکان پایش عملکرد واقعی آن نباشد.
بله، تنوع دقیقا به این معنی است که سرمایه‌گذاران از حداکثر سود ممکنی که دارایی‌شان با بهترین عملکرد می‌تواند ارائه کند برخوردار نمی‌شوند؛ اما از طرفی به این معنی هم هست که آن‌ها حداکثر ضرر ممکنی که دارایی‌شان در بدترین عملکرد ارائه می‌کند را نیز متحمل نخواهند شد.

خوب است بدانید که به تنوع در بازار سرمایه را می‌توان به چشم اضافه کردن چاشنی در فرایند پخت یک غذا نگاه کرد. تنوع می‌تواند باعث تجربه‌های بهتر در بازار سرمایه شود اما فقط در صورتی که در حد اعتدال از آن استفاده کنید. چرا که اضافه مردن سهم‌های اضافی به سبدتان فقط پتانسل سود آوری‌های بزرگ را از بین می‌برد و می‌تواند به طور قابل توجهی بر درآمد شما اثرگذار باشد. حتی در این باره گفته شده که اضافه کردن تنوع به صورت گسترده تنها زمانی مورد نیاز است که سرمایه‌گذار نداند چه می‌کند. به عبارت دیگر اگر بیش از حد سبد سرمایه خود را متنوع کنید، ممکن است ضرر زیادی را تجربه نکنید اما سود زیادی را هم تجربه نخواهید کرد.
تا این جا در تلاش بودیم تا مفهوم تنوع بخشی به سبد سرمایه را به سادگی توضیح دهیم و شما را با مزایا و معایب آن آشنا کنیم. اما همان‌طور که بهتر می‌دانید فعالیت در بازار سرمایه نیازمند داشتن تجربه و دانش کافی است تا سرمایه‌تان به خطر نیفتد.
نزدیک پلتفرم آنلاین سرمایه‌گذاری است که برنامه‌های دقیقی برای آینده به شما ارائه می‌کند. مسیر سرمایه‌گذاری در نزدیک کاملا آنلاین و به دور از دغدغه طی می‌شود و تمام تلاش ما بر این است که به سرعت و به سادگی برنامه‌ای در راستای اهداف شما تنظیم کنیم. در تمام فرایند سرمایه‌گذاری کنار شماییم تا اهداف خود را تنظیم کنید و مسیر رسیدن به آن را گام به گام تنظیم کنیم. نزدیک شماییم!

1 دیدگاه دربارهٔ «آیا تنوع دارایی‌ها می‌تواند به سرمایه‌گذاری لطمه بزند؟;

  1. آیا برای تنوع و جذب سرمایه‌گذاری درایران راهی برای پیوند دادن یا انتقال ثرمایه از بورس و بازاهای خارج و پیوند دادن سرمایه به بورس و بازار ایران برای سهولت به خدمات رسانی به تاجر هست . با سپاس فراوان…

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید